Karabüklü Yurttaş: “”Evlerimiz Depreme Dayanabilen Değilmiş Yenisini Yaptıralım Ağıt Şansımız Namevcut”

TUNAKAN YILDIRIM

Kuzey Küçük Asya Kırık hattında kayran alan illerden biri olan Karabük’te ara sıra vatandaşlar depremde binalarının tehlikesiz olduğunu söylerken, ara sıra vatandaşlar ise Türkiye’de tek binaya güvenilmeyeceğini söyledi. Karabüklü tıpkısı yurttaş, “Türkiye’de evlere güvenme şansın bulunmayan. Son yaşananları görüyorsunuz, bozuk yapı birlikte göçtü yıpranmamış çatı dahi göçtü. Tedbir namına ne yapacaksın ki, imtihan yaptırsan hangi diyecek, evlerimiz depreme dayanıklı değilmiş yenisini yaptıralım mersiye şansımız bulunmayan zira 1.5- 2 milyona geliyor bir sülale” dedi.

Bilim insanları Şimal Küçük Asya kırık hattında önümüzdeki 50 sene içerisinde 6.5 şiddeti üzerinde depremin meydana vürut riskinin arttığını belirtti. Şimal Rum Kırık Hattına Karabük’ün genişlik yakın ilçesi olan Eskipazar’bile bire bir vatandaş ise, “Eskipazar halkı Dindar olduğu üzere aynı öz olmaz diyorlar, hep 5 espas namazını kılıyor, orucunu tutuyor tıpkı husus olur mu?” diye konuştu

“EVLERİMİZ DEPREME DAYANIKLI DEĞİLMİŞ YENİSİNİ YAPTIRALIM AĞIT ŞANSIMIZ YOK”

Bir yurttaş, “Türkiye’de evlere itminan şansın yok. Son yaşananları görüyorsunuz, sakat bina da göçtü, kullanılmamış çatı birlikte göçtü. Tedbir yerine hangi yapacaksın kim, test yaptırsan hangi diyecek, evlerimiz depreme dayanabilen değilmiş yenisini yaptıralım ağıt şansımız bulunmayan zira 1.5- 2 milyona geliyor aynı familya. 67 yıl yaşamışız bundan sonra bile inşallah bir özdek olmaz” dedi.

1999 yılında taşmak depremini dinç bir vatandaş, “Ruh Bilimsel adına hazır mıyız, bildirme geçmiş bu nazik benzeri dava diye niteleyerek düşünüyorum. Hepimiz zayi, tamam durumdayız doğrusu biliyorsunuz. Ego kendimi hazır hissetmiyorum. 1+1 evde yaşıyorum ama dayanıklı olduğunu düşünmüyorum. Dayanabilen bina sayısının çok birkaç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“HAZIRLIKLI DEĞİLİZ”

Ayrımsız esnaf, “Olamaz diye benzeri özdek yok. Deprem bölgesiyiz, Karabük o noktada. Mücehhez değiliz. Tanrı yardımcımız olsun” dedi.  İsmetpaşa-Gerede üzerinden geçtiği bilinen Kuzey Küçük Asya Fay hattına Karabük’ün sunma mail ilçesi olan Eskipazar’üstelik ayrımsız yurttaş ise, “Depreme hazır değiliz. Tıpkı öz bilmiyoruz kim amade olsak. Eskipazar’bile tıpkısı madde imkânsız diyorlar. Eskipazar halkı Müslüman olduğu amacıyla tıpkısı husus olamaz diyorlar. Sistem 5 koridor namazını kılıyor, orucunu tutuyor, bir öz evet mu” dedi.

Share: