İyidere Geri Hizmet Limanı’nın 18 ayda tamamlanması hedefleniyor

DOĞRU Tümen Umumi Gestalt Teşkilat Başbuğ Yardımcısı Muhammed Avcı, Iblağ ve Altyapı Bakanlığınca yapılan İyidere Lojistik Limanı projesinin ilerlemesinde yüzdelik 15 seviyelerinde göründüklerini ama iki ay bilahare faaliyet hızının artacağını belirterek, “Yaklaşık

18 ay içerisinde buradaki çalışmanın bitmesini bekliyoruz.” dedi.

İyidere Geri Hizmet Limanı dolgu alanında incelemelerde kâin Orion, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı ile ilgili firma yetkililerinden çalışmalar için vukuf aldı.

Avcı, burada gazetecilere, liman inşaatının, mendirek uzunluğu tahminî 3 bin metre, kullanma sahası kısaca 800 bin metrekare olacak şekilde devam ettiğini söyledi.

Liman sahası dolgusu amacıyla yaklaşık 20 milyon metreküp taş kullanılacağını anlatım fail Orion, aylık 500 bin titrem taş dolgu yapıldığını, ati yıldan itibaren mahiye dolgunun 1 milyon tonun üstüne çıkarak çalışmaların tamam kapasiteye yükseleceğini aktardı.

Orion, limanda fiziki ilerlemenin yüzde 14 olduğunu, temel mendirekte ise 1062 metre ilerlendiğini kaydetti.

Lojistik merkezinin Türkiye üzere çokça mehabetli mega projelerinin başında geldiğine dikkati calip Cebbar, şöyle devam etti:

“Ovit Tüneli yoluyla Erzurum, Mardin’e ve oradan Ilımlı Doğu’ya büyüklüğünde bölgeyi bağlayan transit tecim yolu düz yazı ettik. Ticaret yolunun denize açılan kısmına İyidere Geri Hizmet Limanı’nı düz yazı ediyoruz. İnşallah buranın demir hat bağlantısını da oluşturacağız. Çok gücük vadede olmasa dahi üzerinde çalıştığımız projeler var. Türkiye’de lojistik merkezlerine baktığımızda demir yolu ağının ulaşmadığı geri hizmet liman bulunmayan. Zımnında lojistik limanı demir yolu ağı ile besleyip büyüttüğünüz antlaşma çokça daha bereketli ayla geleceğini biliyoruz. Nasıl kim karaca yolu bağlantısını Itidalli Doğu’ya büyüklüğünde kurduysak Orta Asya’ya büyüklüğünde da aynı demir yolu bağlantısı oluştuğu takdirde bu limanın henüz altın hakle geleceğini biliyor ve planlarımızı o yönde yapıyoruz.

Bölgede dolgu çalışmasını yürütüyoruz. Dolgu çalışması ilerlerken bir yandan mendirek özge yandan rıhtım ile ilişik betonlama çalışmaları yapılacak. Proje iki üç noktada hızlanacak. Projenin ilerlemesinde yüzdelik 15 seviyelerinde görünüyoruz ama iki kamer sonraları mücahede hızı artacak. Tahminî 18 ay içerisinde buradaki çalışmanın bitmesini bekliyoruz.”

Share: