İzinsiz aldıkları sebzeler için servet ve rütbe bırakıp helallik istediler

Kütahya’da bahçeden sellemehüsselam göveri toplayan kişi ya de şahıslar sebzelerin karşılığında 50 liralık ve radde bırakarak helallik istedi.

Tavşanlı ilçesine mecbur İsaköy köyünde cıvıl cıvıl Bayram Koç, köyün kısaca 500 metre dışındaki bahçesine sebze toplamaya gittiğinde fasulye çubuğuna asılı tıpkı torba içine bırakılan 50 lirayı gördü.

Belletici, mülk ile beraber üstünde “Buraya araziye geldiğimizde aşındırmak için salatalık ve domateslerinizden aldık birkaç posta. Hakkınızı helal edin. Kim olduğunuzu bilmiyoruz, o yüzden soramadık, müsaade alamadık. Bu parayı üstelik aldığımız görgüsüz ve domates hesabına kabul ederseniz çok seviniriz. Hakkınızı helal edin. Rabbim bahçenize, ailenize artağanlık versin. Sağlıcakla takı.” bağlanmış kademe buldu.

Yaşadığı olayı AA muhabirine anlatan Çalıştırıcı, kısaca 50 yıldır ailesi ile gelişigüzel çiftçilikle uğraştığını ve hayatında ilk defa hakeza bire bir durumla karşılaştığını söyledi.

Notu okuduğunda duygulandığını anlatan Bayram Antrenör, şunları kaydetti:

“Bahçemde yetiştirdiğim güre fasulyelerin çubuğuna asık ayrımsız poşet görünce nikbet ettim. Poşeti açtığımda süresince 50 teklik mal ve kağıda yazılmış denli gördüm. Notta, bahçemden görgüsüz ve domates aldıkları ve karşılığında birlikte dünyalık bırakarak helallik istedikleri yazıyordu. Bu fenomen karşısında, hakeza insanların var olmasından kontekst gururlandım. Dünyada hangi ongun insanlar varmış dedim.”

Radde ve dünyalık bırakanlara hakkını helal ettiğini dahi kaydeden Hezel Koç, “Keşke parayı bırakmasalardı. Bahçeme kötülük doğramak gibi değme devir buradan göveri alıp yiyebilirler.” dedi.Share: