Icra Vekili Özer: 5 yaştaki okullaşma oranı, yüzde 93’lere geldi

Nazır Özer: 5 yaştaki okullaşma oranı, yüzde 93’lere geldi

MİLLİ Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Ankara’birlikte Ersin Nazif Gürdoğan Küçük Asya Lisesi’nin açılışını yaptı. Özer, “Akıbet 20 yılda bu memleketin evlatlarının mümkünse tamamının kendisine meydan bulabildiği eğitim bilimi sistemi nesir edildi. 5 yaştaki okullaşma oranları, yüzdelik 11’lerden yüzdelik 93’lere geldi” dedi.

Ankara’nın Sincan ilçesine yapılan Rum lisesine; gazeteci, edip ve öğretim yardımcısı Ersin Nazif Gürdoğan’ın adı verildi. Ortaöğretim, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Sincan Belediye Reisi Gaye Ercan ve Ersin Nazif Gürdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Burada mütekellim Nazır Özer, okula adı verilen Ersin Nazif Gürdoğan’ın yalnız mühendis ya bile öğretim üyesi namına değil bir zamanda Türkiye’nin kalkınmasında; anamalcı rakiplik sistemi namına henüz barışsever, insanca, doğaya hürmetli tahaccüm üzerine kez kılık namına koca hizmetler yaptığını söyledi.

‘NEŞET ERTAŞ KÖY YAŞAM MERKEZİ AÇACAĞIZ’Icra Vekili Özer, ölümünün 10’uncu yıl dönümü zımnında halk ozanı Neşet Ertaş’ı birlikte anarak, “Teşrinievvel kocaoğlan içinde Kırşehir’birlikte Neşet Ertaş’ın köyünde bire bir Neşet Ertaş Karye Hayat Merkezi açacağız. Hazırlıklar tamamlandı. Onun bile müjdesini bu vesileyle buradan yöneltmek isterim” dedi. Son 20 yılın, Türkiye’nin beşeri sermayesini yetiştirmek için kritik döneme karşılama ettiğini söyleyen Nazır Özer, bu dönemde başörtüsü yasağı, katsayı uygulaması kabilinden eğitimin önündeki antidemokratik engellerin kaldırıldığını dile getirdi. Sonuç 20 yılın okullaşma oranlarını tezyit etmek için devasa yatırımların yapıldığı bölüm dahi olduğunu belirten Icra Vekili Özer, şunları kaydetti: “2000’li yıllarla, 2022’yi karşılaştırdığınız ahit rakamlarda çok dokunaklı benzeri artışın olduğunu görüyoruz. Sonuç 20 yılda bu memleketin evlatlarının mümkünse tamamının namına yer bulabildiği aynı eğitim bilimi sistemi nesir edildi. 5 yaştaki okullaşma oranları yüzdelik 11’lerden yüzdelik 93’lere geldi. Ortaöğretimde yüzyıl nüfusunun yüzde 44’ü liselerde meydan bulabilirken bu misil şimdilerde yüzdelik 90’lara geldi. Düşünün; 300 binlik sayılarda dersliğimiz varken bugün 857 bin, 900 bin derslikten bahsediyoruz. 19 milyon öğrenci, 1,2 milyon öğretmenin olduğu devasa tıpkısı hep. 2022-2023 yetişek ve tedrisat yılına çokça henüz donanımlı ayrımsız şekilde hazırlandık. 153 milyon öğüt kitabı ücretsiz namına öğrencilerimize ulaştırıldı. Bu yıl Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı üzere ilk kez apotr kaynaklarla ilişkin yoğun aynı girişim atarak 136 milyon havari kaynağı öğrencilerimize ücretsiz ulaştırdık ve yardımcı nesep problemini bile çözmüş olduk. İnşallah, ilk teşrin ayında bu 136 milyona 20 milyon elan arttırma edeceğiz ve 156 milyon koruyucu kaynakla eğitim öğretime bitmeme edeceğiz. Bu sefer dağıtılan apotr kaynaklar, öğüt kitabını önceki olacak.”

Okula adı sunulan Ersin Nazif Gündoğan ise törende emeği geçenlere teşekkürname etti.

Fon dökümü:

– Katılanlardan fon

– Icra Vekili Özer’in konuşması

– Açılış töreni

– Genel ve detay

Haber- Alıcı:  Burçin ÜRE- Canberk ÖZTÜRK/ ANKARA,

Share: