Ankara Büyükşehir Belediyesi, Balaban Âşık Neşet Ertaş’ı Vefa Konseriyle Andı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ölümünün 10’uncu yılında balaban halk ozanı Neşet Ertaş için anma programı düzenledi. Atatürk Sadık Spor ve Işporta Sarayı’nda planlı gecede, Kırşehir Belediyesi Abdallar Enstrüman Topluluğu ile ünlü sanatçılar Kıraç ve Emel Taşçıoğlu, ateş parçası ozanın sunu güzelce türkülerini yorumladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Bozkırın Tezenesi” olarak tanıdık şişman âşık Neşet Ertaş’ı, vefatının 10. yılında düzenlediği dinleti programıyla andı.

UNESCO eliyle “Hararetli İnsan Hazinesi” kabul edilen Neşet Ertaş üzere Atatürk Merbut Spor ve Işporta Sarayı’nda planlı gecede, Kırşehir Belediyesi Abdallar Saz Topluluğu ile ünlü sanatçılar Kıraç ve Emel Taşçıoğlu mahirane ozanın sunma sevilen türkülerini yorumladı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın birlikte katıldığı anma gecesine Ankaralı müzikseverler şişman ilgi gösterdi.

SANATÇILAR NEŞET ERTAŞ’IN TÜRKÜLERİNE BİR ÖĞÜN ELAN FERT VERDİ

ABB Firez ve Toplumsal İşler Kat Başkanlığı ile Kırşehirliler Vakfı’nın kolektif düzenlediği anma programında Neşet Ertaş’ın birbirinden evire çevire türkülerini seslendirilirken, ünlü sanatçılar Başkentliler’e ihtisas mahmul anlar yaşattı.

Bir Kırşehirli adına Neşet Ertaş’ı anmaktan hem kaygı hem bile iri tıpkısı bahtiyarlık duyduğunun altını çizen sevilen artist Emel Taşçıoğlu, şunları söyledi:

“10 sene evvel zaman Kırşehir’de idik. Çokça şişman aynı üstadı, çok özel bir insanı ve çokça eşsiz bire bir sanatçıyı kaybetmenin üzüntüsü içindeydik. Benim ata memleketim Kırşehir. Toprağımdır Neşet Ertaş. Türkülerimiz var olduğu sürece esasen Neşet ustalar gibi ustalar gelecektir. Bu hususi insanı Büyükşehir Belediyesi bugün özel bir etkinlikle anmak istedi. Büyükşehir ile birlikte hele Neşet Ertaş’ı ihtifal etkinliğiyle birlikte benim çağırma edilmiş olmam beni mutlu etti. Kırşehir hesabına, Neşet Ertaş namına teşekkürname ediyorum. Umarım daha çok çok elan sunturlu şeyler olur.”

VATANDAŞLAR ALÇAK İLGİ GÖSTERDİ

Neşet Ertaş’ı yâd konserinekatılarak sevdiği sanatçılarla mülaki vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, şunları söyledi:

-Mikdat Ünal: “Neşet Ertaş Kırşehir’in simgesiydi. Bugün onu anmak üzere toplandık. Bu yapılanma üzere de teşekkür ediyorum.”

-Mahmut Topçu: “Neşet Ertaş ülkemizin sunu değerli aşıkların, ozanlarından hassaten filozoflarından biri. Danışma kendisine ülkemizin bir değeridir.”

-Meryem Adam: “Öncelikle Mansur Başkan’ımıza teşekkür ediyorum. Büyükşehir bizi kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturuyor. Tığ dahi bu etkinliklerle dörtköşe devir geçiriyoruz.”

-Damla Şıklar: “Belediyenin düzenlediği bu etkinliklerden haddinden fazla mutluyuz. Benzeri Kırşehirli yerine Neşet Ertaş’ın bu şekilde anılmasından bahtiyarlık duydum.”

-Simya Taş: “Bu yapılan programları çokça altın buluyorum. Kırşehirli yerine Neşet Ertaş ile alım duyuyorum. Bozkırın tezenesini burada anmaktan mutluyuz.”Share: