Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, kullanılmamış Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu Açıklaması

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “1 trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi toptan benzeri geri hizmet süper güce çevrilemek, erişim ağlarını bollatmak ve arsıulusal taşımacılık güzergahlarındaki yarım bağlantıları bitirmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde kâin Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmaların serencam durumuna ilgili bilgelik aldı.

Karaismailoğlu, 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın arz mufassal çift şişman esmer yolu tüneli olacak eskimemiş Zigana Tüneli’nin Trabzon ve Gümüşhane’nin eş sahipliği yapacağı dünya çapında tıpkı esmer yolu projesi olduğunu vurguladı.

Tünelin kazı terviç çalışmalarının tamamlanarak 13 Ocak’ta çırağ görme töreni yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Sevincimizi, gururumuzu gene alay malay yaşamıştık. O aktarılma bugündür tünelimizi hizmete düzenlemek için çalışmalarımızı 7/24 başarıyla sürdürüyoruz. Binnetice sona yaklaşıyoruz.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada kâin Türkiye’nin haddinden fazla yüce tıpkı konumda olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konumun hakkını vermek, sahip olduklarımızdan milletimizin en üst düzeyde yarar sağlayabilmesi amacıyla çalışmalarımızı inceden inceye yürütüyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve haberleşme stratejimizi çok boyutlu ele almayı gerektirmekte. Planlamalarımızı bölgesel sınırları bile aşarak küresel çapta yapıyoruz. Bu yoz hareketle alelhusus erişim alanında uluslararası entegrasyonu, hesaplı kalkınmanın sunu eke dinamolarından biri yerine gördük.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde geçen sonuç 20 yıl süresince mecmu ulaşım stratejilerini, küresel eğilimleri dikkate alarak yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 trilyon 631 bilyon liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı ıslah etmek, Türkiye’yi küresel benzeri geri hizmet süper güce çevirmek, ulaşım ağlarını genişletmek ve uluslararası nakliyat güzergahlarındaki kalık bağlantıları taahhüt etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Karaismailoğlu, aha bu noktada Gün Doğusu Karadeniz’in sunu yüce ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ettikleri Zigana Tüneli’ne birlikte bu açıdan andırmak gerektiğini belirterek, “Bu bulunmaz projemizi, tamlık Orta Doğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendiriyoruz. Zigana Tüneli, bölgede yeni istihdam, gelişim alanları ve imkanları oluşturacak, nahiye ekonomisine mefret katkılar sunacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Seyahat süresi yaklaşık 30 an azalacak

Karadeniz Yaka Yolu’nun, kıyı kesimindeki iskân yerlerini yüksek standartlı benzeri muvasala zehir ile birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“amma velakin başlattığımız kuzey-güney akslarını iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgede it canlı çokça kat ve tünel yapımını bile projelendirdik. Ovit Tüneli, Ambulans Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kadar nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Zaman bizleri bire bir araya getiren Zigana Tüneli de kuzey-cenup aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin yer önemlilerinden ayrımsız tanesi. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ediyoruz.”

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine eskimemiş tıpkı zaman getirecek”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli projesine ilgilendiren şu bilgileri paylaştı:

“Proje, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresinde Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67. kilometrede kayran düzlük Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü dudak ile bağlanmakta. 12 metre genişliğindeki kâin heybet yolu ikişer şeritli mukassem kat haline gelmekte. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen blucin, 600 metre henüz kötü çekilerek 1212 metreye indirilmekte. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, esen tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda kalkışmak üzere koşa tüpten oluşuyor. Toplanmış uzunluğu bağlantı yolları ile gelişigüzel 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-sübvansiyon ve sonuncu beton kaplama çalışmalarını doğrusu tamamlamıştık.”

Devam eden icraat kapsamında, mehabetli aşamaları geride bıraktıklarını, elektro mekanik imalatların bitmeme ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Tünel yokuş kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını de tamamladık.” dedi.

Karaismailoğlu, proje hizmete açılınca mevcut yolun 8 kilometre kısaltılmış olacağına belen ederek, “Sonunda seyahat süresi da kısaca 30 dakikanın üzerinde azalmış olacak. Bu de nazik artırım avantajları bizlere sağlayacak. Zamandan 40 milyon lira, akaryakıttan 99 milyon liralık kalkmak amacıyla yıllık 139 milyon teklik artırım sağlayacağız. Karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek. Zigana Tüneli’nin açılışına daha çok mahdut eyyam kaldı. 2023 yılı nisan ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp tünelimizi hizmete açmayı hedefledik.” diyerek konuştu.

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde alelhusus şita aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek nöbet kullanıcılarına tehlikesiz ve konforlu seyahat imkanı sağlayacaklarını nâkil Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Ayrıca, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında kâin ateş virajlar, rampalar ile gelişigüzel sarp yamaçlardan taş düşmesi üzere problemler bile ortadan kalkacak. Trafiğin, Karadeniz yaka kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve uran merkezlerine sorunsuz akışı bundan sonra daha bol olacak. Böylece arsıulusal ticaretin daha acul ve emin yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni bir koku getirecek.”

“Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak aynı ıstampa üzere”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve angajman yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 yerel ve milli kaynakların kullanıldığını söyledi.

Projenin, tamamen Türk mühendisleri ve işçileri marifetiyle nesir edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, antrparantez karaca yolu tünellerinde Türkiye’da ilk kez dikey şaft yapılarının Zigana Tüneli’nde oluşum edildiğini aktardı.

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 üstelik çepel gelgel doğmak için mecmu 6 havalandırma şaft yapısı bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ustalık, mühendislik boyutlarıyla domestik ve milli çalışmaların bir ayrıksı zaferi olacak Zigana Tüneli. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkı nitelik gibi. Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında muhteşem aynı ivme oluşturacak, kullananlara, nahiye halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin alım projeleri ortada yerini alacaktır. Filhakika eğer gönlünüzde milletinize karşı duyduğunuz amor varsa, bakım reprodüksiyon isteği varsa, ‘geçilmez’ denen yollar argıt verir, ‘aşılmaz’ denen dağlar aşılmakta. Bunu dahi şu anda Zigana Tüneli’nde görmekteyiz.”

Trabzon’birlikte yürüttükleri çalışmaların sadece Zigana Tüneli ile vabeste olmadığını üstelik vurgulayan Karaismailoğlu, Kanuni Bulvarı, Maçka-Trabzon Yolu, Of- Çaykara Yolu, Akçaabat-Söğütlü-Örtüsüz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kadar hep 26 milyar 905 milyon lira bedelle projelere bitmeme ettiklerine dikkati çekti.

Gümüşhane’da de hele kara yolu alanında devasa projeler bulunduğuna bel eden Karaismailoğlu, bitmeme eden projeleri genişlik gelişmemiş zamanda milletin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği sabık işçisinden mühendisine, uzmanından teknik personeline, yekpare müteahhit firma ve Karayolları personeline teşekkürname ederek, “Bizden destek ve dualarını esirgemeyen parçalanmamış milletimize dahi şükranlarımı sunuyorum. Halkımızdan aldığımız destek ve irade ile Türkiye’yi geleceğe haiz projelere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Share: