HDP’li Ersoy: “Ihtişam bilcümle çocuklara bakmakla yükümlüdür”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, yer sarsıntısı bölgesindeki mecmu çocukların esenlik ve güvenliğinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sorumluluğunda oluğunu söyledi.

Ersoy, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle çokça sayıda çocuğun ailesiz ve refakatsiz kaldığını rapor etti.

Zelzele, afet kabil olağanüstü durumlarda güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasıyla gelişigüzel çocuk kaçırma, momentum ve istismar vakalarının üstelik ortaya çıktığını belirten Ersoy, depremden etkilenen çocukların durumu üzerine kaygılandıklarını dile getirdi.

Ersoy, depremzede çocukların durumunun gür izleme edilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığını benzeri kez henüz uyarıyorum: Büyüklük, bilcümle çocuklara bakmakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğünü tek kuruma devredemez. Hemen refakatsiz çocukların değil beraberinde ailesi da olsa sağlığından ve güvenliğinden vekillik sorumludur. Tek ayrımcılık yapmadan çocukları korumakla görevlidir. Kamu ilgilendiren, izinli hava ve kuruluşlara çağırmak istiyorum: Zelzele bölgesindeki tamlık çocukların sağlığı ve güvenliği Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sorumluluğundadır. Tek çocuk, ailesinin ve yakınlarının rızası dahi olsa cemaat ve tarikat yurtlarına alım satım ağlarına doğrulama edilemez.”

Share: