HDP’li Paylan: “Türkiye’deki bütün bina stoku sene sonuna kadar denetlenmeli”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, Türkiye’deki hep çatı stokunun sene sonuna büyüklüğünde denetlenmesini istekle milletvekillerini, bu konudaki yasa teklifine destek vermeye çağırdı.

Paylan, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Türkiye’nin depreme cebin emniyetli aynı devlet olabilmesi üzere kanun teklifi hazırladığını aktardı. Teklifin yasalaşması halinde, birinci evre deprem bölgesindeki illerde bulunanlar özellikle doğmak için tamam yurttaki yapı stokunun denetleneceğini anlatan Paylan, “Yurttaşlarımız şu anda tedirginlik içinde. Çöllük yurttaş, belediyeye evini imtihan ettiremiyor zira o evden çıktıktan bilahare gidebileceği kayran namevcut. Divan bu konuda seferber olmalı. Türkiye’birlikte hep yapı stoku sene sonuna büyüklüğünde denetlenmeli. TBMM üyelerini bu konudaki kanun teklifime destek vermeye çağırıyorum.” diye konuştu.

Paylan, Türkiye genelinde 4 milyon boş göz bulunduğunu dile getirerek “Kamu olarak bunları kiralayıp bu yurttaşlarımızı bu evlere yerleştirebiliriz. Evlerini güçlendirerek yahut yeniden yaparak onları güvenli evlerde yaşatabiliriz. Yoksa apayrı aynı Reisicumhur yarar ‘Kader planında bu var.’ der, zarif. Bu ülkenin milletvekilleri buna ‘Dur.’ demeli. Bunun üzere de sarsıntı bütçesi çıkaralım.” dedi.

Bir gazetecinin sorusu üstüne Paylan, demokratik ülkelerde kayırıcı yaşamı söz konusu olduğunda siyasilerin ricat ettiğini, Yunanistan’üstelik yaşanan tren kazasının arkası sıra bu ülkenin Eriştirme Bakanı’nın birlikte tıpkı yolu izlediğini söyledi. Paylan, “Bizde yaşananlar Japonya’dahi olsa siyasiler harakiri yapar. Biz harakiri yapmalarını değil yalnızca istifa etmelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Garo Paylan, Türk Kızılaya ilişik tartışmalara ilişkin soruya değer, ekol çağında Kızılay kolunda olduğunu anlattı. Paylan, “Kızılay, çadırları ayrımsız müfit kurumuna satıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bundan daha sefihane aynı eylem düşünemiyorum. Kızılay Başkanı çekilme etmedi. Cumhurbaşkanı’nın onu görevden alması gerekir ama bibi duruma cemaat çıkıyor zira o üstelik temas şeye dünyalık namına bakıyor.” şeklinde konuştu.

EYT’ye ait aranjman konusundaki soruya değer Paylan, EYT’nin yerini “emeklilikte prime takılanlar”ın aldığını savundu.

Share: