Hak Bakanı Bozdağ çalışkan yayında soruları yanıtladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgilendiren açıklamalarına ilişik, “Helalleşmeyi kazıyın, altından hesaplaşma kazanç. Bunların derdi helalleşmek değil seçim stratejisi, seçme propagandası, gereği yapılan aynı hareketlilik, geçer ayrımsız vesile.” dedi.

Bozdağ, 24 TV’dahi katıldığı etken yayında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilişkin açıklamalarına müteveccih istifham konusunda Bozdağ, zamanında “başörtüsü zulmü” uygulandığı dönemlerde, CHP’nin bunun hem Meclisteki savunucusu olduğunu hem bile bu uygulamanın ortadan kaldırılması üzere girişim atıldığında bu uygulamanın devamını seçmek amacıyla türel süreçlere başvurduğunu belirtti.

Bozdağ, başörtüsü ile ilişik evvelden yapılan düzenlemeleri, getirilen yasakları anımsatarak başörtüsü zulmünün 28 Şubat’ta zirveye ulaştığını, birçok kudretli zinde kızın üniversiteyi yarıda tezyit etmek zorunda kaldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde “yüzde 50 zait 1” şartının getirildiğine dikkati çekici Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun farklı kesimlerden rey olabilmek ve bu oranı bulabilmek amacıyla söz konusu açıklamaları yaptığı görüşünü paylaştı.

Vekil Bozdağ, “Eğer Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’hangi geçmemiş, iktidar amacıyla yüzdelik 50 fazlalık 1 yani nazik benzeri meşruluk ve umum desteği seçimde aranmamış olsaydı CHP hangi 7’li masayı kurardı ne Devlet Partisi’nin toplantısına gidip merhum Erbakan Hoca’mızı yâd törenine katılır ne Mutluluk’e hangi başka cerrahi müdahale partilerine katlanırdı hangi da zaman sıfır yasağı, kanuncu bire bir dayanakla elan farklı ayrımsız şekilde ortadan kaldıralım diyerek aynı öneri verme noktasına gelebilirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu açıklamaların ikinci nedeninin yaklaşan seçme olduğunun altını çizen Bozdağ, muhafazakar kesimin CHP’nin kuvvet olması durumunda Ayasofya, başörtüsü kabil konularda elde edilen kazanımları kaybetme endişesini yaşadığına işaret ederek “Muhafazakar kesimin, bu endişelerini kabul etmek üzere vakit kaybetmeden seçime endeksli tıpkısı tutum adına değerlendiriyorum. Evveli CHP, Mersin’dahi ve başka yerlerde seçimin arifesinde çarşaflı kadınlara rozetler taktı, seçimden sonradan birlikte çarşafları yırttılar.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu aynı seçme stratejisi, propagandası”

Icra Vekili Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun bir vakitler başörtüsü yasağını savunan açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak şunları kaydetti:

“Siyasette bazı bazı söylenen, yazılanlardan öte terslemek ve sona ermek istenenleri birlikte doğru okumak esastır. Helalleşmeyi kazıyın, altından hesaplaşma menfaat. Bunların derdi helalleşmek değil intihap stratejisi, seçme propagandası, gereği yapılan bire bir hayatiyet, geçer not tıpkısı anahtar. Şayet huluskârlık varsa, bu samimiyeti dilde değil davranışta, bilcümle eylemlerde görmemiz geçişsiz. Siz inanmadıklarınızı, yapmadıklarınızı sebep söylüyorsunuz diye domuzuna aynı bayram var. Yapmadığını söylememesi geçişsiz.”

Bozdağ, CHP’nin doyurucu olması amacıyla “Başörtüsü zulmüne bindi vererek sorumluluk ettik, tığ falsolu yaptık” diyerek bu konuda kıygınlık faal herkesten defo dilemesi, partideki herkesin bile bire bir tavrı ortaya koyması gerektiğini dile getirdi.

CHP’nin kanun teklifine alın YANLIŞSIZ Tümen’nin tavrının ne olacağı sorulan Bozdağ, “DÜRÜST Parti yerine bizim tavrımız bu konuda nettir, tartışmasızdır, ortadadır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dahi yarın muhtemelen cesim değerlendirmeleri olacak, bizim tavrımızın belki genel çerçevesini üstelik gösterecektir.” dedi.

Bozdağ, CHP’nin başörtüsüyle ilgilendiren teklifinin sadece çalışanlarla ilişik olduğunu belirterek “Örneğin ileride biri çıkıp ‘Bu mesleğin icrası için başörtüsü takamazsın.’ derse yasa bu haliyle buna dayanak oluşturur. İkincisi ortaöğretimde, yükseköğretimde, terbiye hakkını, hürriyetini kullanmayla ilişkin kısımda de tek düzenleme içermiyor.” şeklinde konuştu.

“Yeni anayasa olmadan yıpranmamış Türkiye’yi birlikte kuramayız”

Eskimemiş anayasayla ilgili soru konusunda Bozdağ, “Türkiye’bile yıpranmamış esas üzerine bütün uygun. Partiler birlikte halk dahi uygun. Eskimemiş kanunuesasi yazmak amacıyla Türkiye’dahi elan uzlaşma zemini oluşmuş değil. Hakeza tıpkı abuhava Türkiye’bile yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Eskimemiş temel sorununun gitgide çözüleceğini tamlayan Bozdağ, “Siyaset ideolojik dayatmaların dışına taşındıkça, halkın taleplerine elan aşkın kulak kabarttıkça, halkın isteklerini önemsemeye başladıkça olacak.” diye konuştu.

Eskimemiş anayasanın değme ahit gündemlerinde olduğunu rapor eden Bozdağ, ” Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken ‘Cumhuriyet’in yıpranmamış yüzyılı Türkiye yüzyılı olsun.’ derken bunun anahtarını dahi görmemiz lazım. Türkiye yüzyılının anahtarı bakir anayasadır. Bakir kanunuesasi olmadan yeni Türkiye’yi da kuramayız, nazik Türkiye’yi dahi inşa edemeyiz. Türkiye yüzyılını de dilek ettiğimiz şekilde şekillendiremeyiz.” ifadesini kullandı.

CHP’nin vakfedilmiş gazetecilerle ilgilendiren raporunun sorulması üzerine Bozdağ, “CHP’nin yayımladığı bu rapordaki gazeteciler kimlerdir, biz inceledik. Hangi suçtan yargılanmışlar, ne suçlardan buyruk giymişler, nedir niye baktığımızda çoğunluğu PKK, KCK, DHKP-C ve gayrı terör örgütleriyle ilgilendiren olduğunu görüyoruz. Bunlarla ilişkin isnatlar o raporlarda yazıyor.” karşılığını verdi.

“Süresiz nafakanın adil olmadığına mümin aynı doğruluk bakanıyım”

Nazır Bozdağ, “üzeri boyu geçimlik” meselesiyle ilişik istifham üstüne şunları kaydetti:

“Ben, bu konuda süresiz nafakanın adaletli olmadığına inanan tıpkı hak bakanıyım. Bunun Türkiye için şu zaman yavaş tıpkı sorun olduğunu görüyoruz. Vekâlet adına da bunun üstünde çalışıyoruz. Ancak şu aşamada seçimden geçmiş gündeme vürut durumu bahis konusu değil. Seçimden sonradan gündeme alacağımız maddelerden biri olacaktır. Çünkü bu laf koca. Şu anda yaklaşık 700 bin civarında vatandaşımızı ilgili balaban ayrımsız sav. Bunu kadınlarımızı dahi onların hukukunu birlikte koruyacak aynı şekilde adil benzeri çözüme kavuşturacağız.”

Share: