“Habermetre 1 – 7 Ağustos 2022 Şirketler Gündemi ile gelişim dünyasından haftanın sunma kebir haberleri”

Türkiye’da “bilişimin sunu iyileri” ödüllerini aldı

Türkiye’nin sunma nazik bilişim şirketlerinin yer aldığı Enformatik 500 Araştırması’nın 2021 yılı sonuçları açıklandı. İlk 500 enformatik firmasının hep geliri bire bir önceki yıla göre yüzde 26 artışla 214 milyar TL oldu. Enformatik 500 Araştırması kapsamında; Türkiye Ekonomisine Katkı hususi kategorisinde Yılın AR-GE Yatırımı Set birincisi Imlek Yazılım olurken, Yılın Yapay Anlak Grup birinciliğini KoçSistem aldı. Yılın Türkiye Merkezli Üretici Donanım Ekip birincisi Karel Elektronik, Yılın Türkiye Merkezli Müstahsil Yazılım Zümre birincisi Softtech, Yılın Tesisat İhracatı Kategori Birincisi Corning Optik İletişim, Yılın Hizmet İhracatı Tabur birincisi Teleperformance Türkiye ve Yılın Yazılım İhracatı Küme Birincisi Roof Stacks Yazılım oldu. İlk 500 Enformatik Şirketi birincilik ödülünü ise Turkcell aldı.

Türk Telekom ve Korea Telecom’dan ciddi aksiyon birliği

Türk Telekom ve Korea Telecom, 5G alanında Ar-Ge çalışmaları ve sonrasında bu çalışmaların ticarileştirilmesi projeleri, başlama-uplar için eş yatırım fırsatlarını değerlendirme ve TV platformları için iletişim araçları mazruf alışverişini içeren degaje kapsamlı benzeri iş birliğine imza attı.

Martı, New York Borsası’na açılıyor

Martı, kuruluşundan dört yıl sonradan New York Borsası’na açılıyor. Şirkette yapılan açıklamaya bakarak, işlemin tamamlanmasının arkası sıra New York Borsası’nda MRT sembolü ile muamele görecek Martı’nın bilançosuna brüt 280 milyon dolar nakit girmesi bekleniyor.

Güler Sabancı’dan Ne Eğitimde Hangi İstihdamda Meydan Kayran Taze Kadınlar İçin Çağrı

Türkiye’de hangi eğitimde hangi istihdamda saha alan kısaca 3,5 milyon taze kadının ülkü ve ihtiyaçlarına odaklanan Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin sayısal portalı ve Fırsatlar Haritası açıldı. Fırsatlar Haritası yardımıyla, Türkiye’nin ciharıyek yanındaki hangi eğitimde ne istihdamda saha kayran taze kadınlar; hareket, staj, terbiye ve aşama desteği fırsatlarına çabukça muvasala sağlayabilecekler. Projenin destekçisi ve yürütücüsü Sabancı Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Özel sektördeki tam kızıl hava ve kuruluşları Fırsatlar Haritası’nda yerlerini ahzetmek üzere davet ediyorum. Genç kadınları eğitime ve gelişim hayatına, dolayısıyla da topluma vermek fakat kolektif etkiyle olanaklı.” dedi.

Türk Çekicilik Yolları, Günebakan Ibik Kartı uygulamasıyla görünmez engellere farkındalığı artırıyor

Türkiye’nin arz değerli markası Türk Gelgel Yolları, Kilitsiz Küreksiz Gezi uygulamalarına bir yenisini daha ekleyerek özürlü ve akıntı kabiliyeti kısıtlı misafirlerinin yolculuk deneyimlerini ”Ayçiçeği Kıran Kartı” projesiyle iyileştiriyor. Öncü taşıyıcı, ”Farklılıklar Ayar Katar” programı kapsamında; Otizm, Demans, Gönül Belası Bozukluğu, Rüyet ve Duyma Güçlüğü kadar görünmeyen engelleri olan misafirlerine sunduğu Günâşık Yaka kartlarıyla, hem yer hizmetleri çalışanlarının hem de kabine ekiplerinin farkındalığına katkıda bulunuyor.

Kordsa, İtalyan Microtex’in ekseriyet hissesini aldı

Kordsa, İtalyan Microtex Composites firmasının çoğunluk hisselerini mübayaa sürecini tamamladı. Müşareket, katışık alanında bakir yatırımıyla Avrupa’daki varlığını güçlendirecek. Avrupa’üstelik ağırlıklı adına süper müfrit otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber oluşum ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketini portföyüne katarak kompozit alanındaki yetkinliklerini zait Kordsa, yaptığı yatırımla sektörel ve kitap bazlı tenevvü sağlamayı hedefliyor.

Kripto parayla muamele yapanların oranı %74 arttı

Türkiye’nin alanında avangart teknoloji şirketi ve şef saklı yazı sağlık işlem platformu Paribu, Akademetre hisse senedi birliğiyle üçüncü öğün gerçekleştirdiği Türkiye’nin sunma kapsamlı “Kripto Dünyalık Bilinirlik ve Takanak Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya bakarak, Türkiye’üstelik saklı yazı parayla iş yapanların oranı yüzdelik 74 artış gösterdi. Her 10 kişiden 4’ü saklı yazı para piyasalarını kazançlı bulduğunu söyledi. Domestik platformların yeğleme edilme oranı yüzdelik 51.4 olarak öne bundan sonra. Araştırmada efdal getiri de öne sâdır detaylardan biri oldu. Buna bakarak, her 10 kişiden 9’u kripto parayı efdal getiri beklentisiyle yeğleme ediyor.

Dijital iletişim araçları yatırımları yüzdelik 151 artışla 19 bilyon TL sınırına dayandı

Deloitte aracılığıyla hazırlanan 2021 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre, Türkiye’da toplam dijital iletişim araçları yatırımları yüzde 151 artışla 18 bilyon 867 milyon TL’ye ulaştı. Müteferrik, editörlük ve vukuf teknolojilerinin pastadan yer iri payı aldığı sayısal reklam faaliyetlerinde videoteyp yatırımları neredeyse 3 mezuniyet artış gösterdi. Yatırımların yüzdelik 73’ünde ise oynak platformlar hedeflendi.

Anastasia Zoteeva: Akkuyu NGS’nin geçmiş ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız

Akkuyu Çekirdeksel A.Ş. Umumi Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu Çekirdeksel Ağır Sıklet Santrali (NGS) Projesi’nde etkin ve yüzdelik 80’ini Türk vatandaşlarının oluşturduğu degaje Acımasız-Türk ekibinin ortak çabalarıyla proje hedefine ulaşacaklarını dile getirerek, “Başaracağız ve Akkuyu NGS’nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız” dedi.Share: