Filistinli 2 eş gezmen, Yüksekova’da buzulları barındıran Cilo Dağları’na hayran kaldı

Filistinli 2 kadın gezgin, Yüksekova’üstelik buzulları barındıran Cilo Dağları’na hayran kaldı

HAKKARİ Filistinli avrat gezici, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 20 bin yıllık buzulları barındıran Cilo Dağlarına hayran kaldı.

Filistinli 2 yoldaş muhasebeci Wuroud Arafeh ve İngilizce öğretmeni Marwa Edkaidek (34), çıktıkları dünya turunun bire bir durağı dahi Yüksekova ilçesi oldu. Arafeh ile Edkaidek, Filistin’üstelik Havayolu ile İstanbul’a oradan da Yüksekova ilçesine geldi. İslam Gürdal isimli sabık yıl Veca Dağı’na tırmanış yaptığında Filistinli Arafeh ve Edkaidek ile tanışıp Yüksekova ilçesine çağırma etti. Filistinli 2 arkadaş geçmiş dolaşma Yüksekova’ya gelerek Gürdal ailesinin misafiri oldular. Yüksekova ve bölgeyi karış karış gezen Filistinli 2 hempa, henüz bilahare Helin Gürdal ile İslam Gürdal kardeşlerin rehberliğinde, bünyesinde 20 bin yıllık buzulları barındıran Cilo Dağlarının heybeti karşısında kendilerini alamadılar. Buranın banko turizme açılması gerekir diyen Marwa Edkaidek, “Cilo Dağlarını televizyon ve internette görmüştüm. Her devir bürümek amacıyla merak etmiştim ve yer böylelikle de gördüm. Bunun verdiği yaşayış ve zevki hiçbir şeye değiştirmem. Kahraman Dağlarına benziyor gördüğüm kadarıyla. Bu yüce manzarayı girmek için herkesi buraya davet ediyorum. Ben gelirken Hakkari dağlarını gördüm çok güzeldi. Herkesin buraları gezmesini başvuru ediyorum. Özellikle yazın gelmeyi haddinden fazla istiyorum buraların yeşil olduğu ant. Eminim kıştan elan güzeldir ve daha dolgunca görünüyordur. Haddinden Fazla sunturlu bire bir kent gezmesi bayındır her yere gidebiliyoruz. Çok farklı kültürle karşılaştık buranın kültürü bize mümasil yabancılık çekmedik. Şehri gezdik, yerel yemekleri ile tanıştık haddinden fazla sevdik. Gelirken Filistinden eşarp ve lezzetli getirdik bergüzar yerine. Antrparantez buranın yemekleri damak tadımıza haddinden fazla makul tek yabancılık çekmedik. Hele buranın çayını haddinden fazla beğendik dönerken bile yanımıza almayı düşünüyoruz” dedi.

Yüksekova’de mihman ettikleri için haddinden fazla bahtiyar oldukları tamlayan İslam Gürdal, “2022 Orak Ayı ayında Veca Dağına gerçekleştirmiş olduğumuz tırmanışta tanıştık kendileri ile orada tanıştık. Orada kendilerine bölgemiz ile dayalı bilgelik verdik ve bölgemize ait natür videoları izlettik. Haddinden Fazla beğendiler ve ülfet edeceklerini dile getirdiler. Demincek bile kendileri Yüksekova’dalar. Cilo ve Reşko dağlarını ovaya gelerek açıktan üstelik olsa gösterdik. Geldikleri amacıyla haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Dışardan misafirlerimiz için kapımız sonuna kadar açıktır” İfadelerini kullandı.

Share: