Karaman’da Kızılay butik mağazası depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor

Karaman’dahi Kızılay butik mağazası depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor

KARAMAN – Türk Kızılay Derneği Karaman Şubesi tarafından spor salonunda açılan butik mağazası depremzedelerin çul ve hijyen ihtiyaçlarını karşılıyor.

Karaman Gençlik Merkezi ve Türk Kızılay Derneği Şubesi’nin işbirliğinde açılan butik mağazasında kestirmece 100 fahri canlı, depremzede ailelere bindi olarak onların ayrı cinsten ihtiyaçlarını durdurmak üzere çalışmalar yürütüyor. Butik mağazasında 5 dönme içerisinde yaklaşık binin üstünde depremzedeyi ağırladıklarını anlatan Türk Kızılay Derneği Karaman Ofis Başkanı Fıkdan Küçükyarma, 50 binin üstünde ruba desteği sağladıklarını söyledi. Karaman Cahillik Merkezi ile bu arada Türk Kızılay Derneği Karaman Şubesi kendisine butik mağazasını işlettiklerini dile getiren Küçükyarma, “Zaman 5’inci günümüz. 100 yakın gönüllü arkadaşımızla beraber burada depremzede ailelerimize bindi olmaya, onların ayrışık ihtiyaçlarını istikbal gayreti içerisindeyiz. Yaklaşık 5 gündür binin üzerinde depremzede ailemizi burada ağırladık. Toplamda 5 binin üzerinde kişiye destekte bulunduk. 50 binin üstünde faça desteği sağlamış olduk” dedi.

“Butik mağazası özge illere dahi benzer oluyor”

Kızılay butik mağazasında yapılan çalışmayla ilişkin hikmet veren Küçükyarma, “Buradaki muamele evvel ilkin ailelerimiz geldiği antlaşma araç işlemi yapılıyor. Elan sonradan tıpkısı gönüllümüz refakat ediyor. Aynı ailemizin giyecek ihtiyaçlarını ve heterojen hıfzıssıhha ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Ortalama bire bir ev 50 ila 60 zerre ortada üst alıyor buradan şu anda. Bura tıpkısı eko sistem gerçekte. Ortadaki alanda elbise kabulü var. Orada mevrut olan kıyafetler tasnif edilmiş oluyor. Kullanılabilecek durumda olmayanlar ayrılıyor. Kullanılabilecek durumda olanlar reyonlara yerleştiriliyor. Bu şekilde 50 bin kıyafetin döngüsünü sağladık. Tıpkısı mankafa transformasyon projesi kabil, bir içtimai girişimcilik projesi kendisine adlandırabiliriz burayı. Hızlı bire bir şekilde bölgeden geldikten bilahare bizim tıpkısı sadık spor salonuna ihtiyacımız var diye niteleyerek düşündük ve burayı aldık. Burada Gençlik Merkezi yetkilileriyle, gençlik liderleriyle ve gönüllülerle beraber himmet yapıyoruz. Bizim bu çalışmamızı benzer namına 81 toprak Kızılay şubelerimize attık. Beş Altı gündür beşinci günümüz bizim balaban site belediyeleri aracılığıyla farklı Kızılay şubeleri marifetiyle üstelik bu şekilde tıpkısı eko sistemin kurulduğunu görüyoruz, izleme ediyoruz. Kâh şubeler, belediyeler bu anlamda bizden bilgi de alıyorlar” şeklinde konuştu.

“Depremzede dinç fahri oldu”

Forma üssü Kahramanmaraş olan depremlerden nazik çapta etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesinden ailesiyle alay malay Karaman’a mevrut Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği öğrencisi İsmail Buyuru Akçe üstelik, “Kızılay butik mağazasında fahri adına kendisi kadar depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla yapılan çalışmalara destek oluyor. İskenderun’dan gelerek Karaman’daki Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığına sınırlı öğrenci yurduna yerleştiklerini dile getiren Akçe, “Ego dahi boş durmamak üzere buraya yardıma geldim. Oradaki yumruk durumu gördük o yüzden buradaki arkadaşlara arkalama ediyoruz. Boşta duracağımıza buraya gelelim dedik. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hayır çalışmalarının evire çevire gittiğini kaydeden Beyazca, “Buraya aileler geliyor. Onlara havari olmaya çalışıyoruz. Hangi ihtiyaçları varsa veriyoruz. İhtiyaçlarını giderdikten sonradan onlarda gidiyorlar” dedi.

Butik mağazasına dahi ihtiyaçlarını gideren depremzedeler de Karamanlıların kendilerine seçkin konuda müzaheret ettiklerini söyleyerek teşekkürname etti.

Share: