“Familya Dişçilik” uygulaması 3 tayyareci ilde başlıyor

Keyif Bakanlığı, 0-12 gözyaşı torunlar üzere yardımcı uç ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla Eskişehir, Kırşehir ve Karabük”te “Karı Diş Hekimliği” modelini tayyareci uygulama kendisine başlatacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlıkça ayrımsız müddet önceki üç pilot ilde hayata geçirilmesi planlanan “Sülale Dişçilik” modeli ile ilgilendiren hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

Ev hekimliği sistemi ile eş bire bir emsal olan “Familya Dişçilik”, geçmiş namına uçucu yer seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanacak. Vekillik, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle alay malay bitmeme eden tedavi edici dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin beraberinde alelhusus torunlar için önem haiz “koruyucu kenar ve diş sağlığı” çalışmalarının mevcut sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere basitçe erişilmesi ve 0-12 gözyaşı aralığındaki tüm çocukların ağır ezgi diş kontrollerinin yapılması mümkün olacak.

e-Bilek Damarı üzerinden takip imkanı

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için madun yapı çalışmalarını üstelik sürdüren Vekâlet, randevuların Merkezi Doktor Termin Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 gözyaşı arası çocuklarının mecmu kavşak ve diş sağlığı tarama sonuçları ve izlem randevularını e-Bilek Damarı üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine erken engelleme imkanı olabilecek.

Dişçilik Hikmet Hile Sistemi üç ilde eş diş hekimlerinin erişimine açıldı

Vekâlet, bu çalışmalarla birlikte diş hekimliği randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların elan evvel yapılan tetkiklerine cılız tıpkısı şekilde erişebilmesine olanak tanıyacak Dişçilik Hikmet Dümen Sistemi Projesini bile devam ettiriyor.

Analiz, dizayn, yazılım ihya, test ve eğitim bilimi çalışmaları tamamlanarak yayına alınan herkes, pilot uygulama kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te karı dişçi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

Share: