Vali Gürel, Hadrianaupolis Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu

Karabük Valisi Fuat Gürel, hafriyat çalışmalarının bitmeme ettiği Hadrianaupolis Antika Kenti’ni konuşma etti.

Alanda inceleme yaptıktan sonda yetkililerden vukuf düz Gürel, gazetecilere, bölgenin tarihinin aydınlatılması açısından antika kentin çokça mehabetli olduğunu, burada koskocaman bulgulara rastlanıldığını söyledi.

Antika kentin örenlik yeri olması amacıyla himmet başlattıklarını nâkil Gürel, “Ortaya çıkarılan mozaikler zımnında Karadeniz’in Zeugma’sı yerine ünlenen Hadrianoupolis’te kazı çalışmalarıyla dönem yüzüne çıkarılan Roma konutu, kilise ve hamamda sürdürülen çalışmaları durumunda inceledim. Hocalarımızdan bilgiler aldık. Bu yıl kazılar savunma yapısı adına adlandırılan bire bir alanda yoğunlaştı. Buradan sabık yıl cesim bulgular elde edilmişti. Hem gün hem dahi toprak turizmi açısından bu alanı çokça önemsiyoruz.” diye konuştu.

Milattan geçmiş 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonradan 8’inci yüzyıla büyüklüğünde iskân yeri olarak beğenilen Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antik Kenti’nde hafriyat çalışmaları bitmeme ediyor.

İlçenin 3 kilometre batısında kayran düz antik kentte, 2003’te Karabük Üniversitesi Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında başlatılan kazı çalışmaları, yılın 12 ayı gece gündüz sürüyor.

İncil’dahi adı sabık nehirler Geon, Phison, Tigris ve Euphrates’un meydan aldığı, at, fil, pars, geyik ve grifon (sanat tarihinde görülen tuhaf tıpkı hayvana verilen âdem evladı) kabil birçok hayvanın betimleme edildiği kiliselerin tabanındaki mozaiklerle ünlenen ve şimdiye büyüklüğünde iki hamam, iki kilise, tıpkı savunma yapısı, kayaç mezarları, tiyatro, bire bir kemerli ve kubbeli yapı, abidevi kültik niş, sur, villa, değişik abidevi binalar ile bazı diyanet alanları kabilinden yapılar kâin antik kentte kazı çalışmaları, güzeşte sene ortaya çıkarılan ve “Roma Kelesi” yerine adlandırılan askeri yapıda yoğunlaştı.

Dört Irmak Kilisesi’nin 50 metre büyüklüğünde güneyinde mevcut, satır ve ok ucu kabilinden eserlere rastlanan kare düzenlenen yapıda, son namına 1600 yıllık baskül ağırlığı ve Roma askerine ilgilendiren 1800 yıllık çıpa peçe bölüm yüzüne çıkarılmıştı.

Share: