59’uncu Antalya Değerli Portakal Film Festivali’ne Başvurular Sona Erdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 1-8 Teşrinievvel 2022 tarihleri ortada gerçekleşecek 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nin Millî Yarışmalar’ına 265, Gökçe Yazın Uyarlaması Senaryo Yarışması’na 77 ve Antalya Film Forum’a 206 proje başvurdu.

Değerli Portakalların sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 46, Ulusal Belgesel Film Yarışması’na 52 ve Millî Gücük Metraj Film Yarışması’na 167 yapım başvuru yaptı. Ulusal Yarışmalar’bile bu yıl bütün 940 bin TL tutarında bağış verilecek.

Antalya Zer Portakal Film Festivali’nin bu yıl başlattığı Kızıl Portakal Gökçe Yazın Uyarlaması Senaryo Yarışması’na ise toplam 77 proje başvurdu. Literatür Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda Yeryüzü İyi Senaryo Ödülü’ne layık görülecek projeye 80.000 TL,  Hakem Heyeti Hususi Ödülü’nü algı projeye da 40.000 TL tutarında ihsan verilecek. Eserin yazarı ile senaryo yazarı farklı kişilerse para ödülünün iki birey beyninde denk namına paylaştırılacağı yarışmanın sonuçları, 59. Antalya Zer Portakal Film Festivali’nin 1 Teşrinievvel 2022’üstelik gerçekleştirilecek olan küşat töreninde açıklanacak.

ANTALYA FİLM FORUM’A REKOR BAŞVURU

2-4 Ekim arasında fiziki, 4- 6 Teşrinievvel beyninde çevrimiçi adına düzenlenecek Antalya Film Toplu Tartışma’a bu yıl beş kategoride toplanmış 206 proje ile rekor sayıda referans yapıldı. Etraflı Metraj Kurmaca Pitching Platformu’na 76, Detaylı Metraj Kurgulanmış Work in Progress Platformu’na 26, Belgesel Film Work in Progress Platformu’na 35, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu’na 7 ve Saf/Güdük Kol Pitching Platformu üzere 62 referans yapıldı. Antalya Film Toplu Tartışma’dahi Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla dört zümre amacıyla 430 bin TL, Seri/Güdük Kol Pitching Platformu’nda ise  Netflix Türkiye Grow Creative programı kapsamında 100 bin TL  tutarında ödül verilecek. Bire Bir zamanda ilkokul platformda üstelik sektörün önde mevrut adam ve kuruluşları özel ödüller verecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nin yönetsel direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Bulak Evrenosoğlu yürütecek.

Share: