Erzurum’un saf güzelliğe cemaat Liksor Kanyonu dağcıları ağırladı

Erzurum’un Şenkaya ilçesi sınırındaki katıksız ve tarihi güzelliğe topluluk Liksor Kanyonu, dağcıların gidiş ve tırmanış rotaları arasında bulunuyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonunun (TDF) Ardahan ve Kars’taki üyelerinden oluşan 10 yabanlık kol, dip ve uzun vadiler, mağaralar ve tarihi yapılar mevcut kanyonda natür yürüyüşü yaptı.

Kanyonun güz renklerine bürünen doğasında domuzuna espas geçiren dağcılar, etkinliği tahminî 10 kilometre yürüyüşle tamamladı.

Tarihi olduğu değerlendirilen taş odalar ve etrafı kale surlarını mümasil duvarlarla mahfuz mağaraları da gezen dağcılar, doğayla çöz içe piknik yapmanın keyfini de çıkardı.

Federasyonun Ardahan Temsilcisi Muhammed Yıldırım, AA muhabirine, Liksor Kanyonu’nun fena hâlde doğasını yakından soldurmak amacıyla aktiflik düzenlediklerini söyledi.

Kanyonun heybetli bir seyahat yeri olduğunu, bu nedenle başkalarının da bölgeyi görmesini istediklerini ifade fail Yıldırım, “Elan önceki birçok noktaya tutum yaptık. Onları görme ve tanışıklık şansımız oldu. Amacımız bu ve tıpkısı yerleri keşfederek bölgemizin tanıtımını temin etmek. Bu nöbet dahi rotamız Liksor Kanyonu oldu. İyi ki olmuş. Zira çokça domuzuna. Gelmemize ve görmemize değdi.” dedi.

Share: