Konutta haksız eşit artışlarına alın iş birliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla bölük sektörüne yönelik açıklayan kullanılmamış paketlerin peşi sıra ara sıra oportünist ocak sahibi ve müteahhitlerin fiyatlarını artırdığı görülmüş ve kamuoyuna yansımıştı.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin basamak sektöründe devreye aldıkları çalışmalar üzerinden oportünizm yapmaya ve vatandaşları kıygın etmeye kalkışanlar üzerine ilişkin herhangi bir adımı atacaklarını duyurmasının ardından, ilgilendiren gelgel ve kuruluşlar de harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, artışların önüne geçebilmek üzere İstanbul Emlakçılar Odası ve İTO Taşınmazlar Hizmetleri Meslek Komitesi ile teşrikimesai yapacak.

“Haksız bedel artışlarının bittabi önlenebileceği ele alındı”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine konuya ilişik yaptığı açıklamada, İstanbul Rüşvet Dairesi Başkanı Sayın Ikbal Bilgiç’in davetlisi namına İTO Gayrimenkul Hizmetleri Patika Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ile gelişigüzel bire bir araya geldiklerini ve sürece ilgilendiren hikmet alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Fiyat artışlarının sebeplerini ve bunun şüphesiz önüne geçebileceğini ele aldıklarını dile getiren Aşa, STK’lar ile amme kurumlarının sahada faal benzeri teşrikimesai yapması için düşün birliğine vardıklarını bildirdi.

Aşa, kıymet artışlarında emlakçıların seçme dahli olmadığını kaydederek, “Günlerce uğraştığımız işler tapuda satıcıların bedel artışı zımnında iptal olabiliyor. Söz Temsili tıpkısı arkadaşımızın yeni bindi paketlerin açıklanmasının ardından Başakşehir’birlikte aynı günde 5 satışı fesih reşit. Fiyatı 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon liraya çıkartanlar var.” diye konuştu.

“Artışların önüne saklamak için gerekirse emlakçılık hizmeti vermeyeceğiz”

Nizameddin Aşa, bu kıymet artışlarının önüne geçebilmek üzere türlü çalışmalar yapacaklarını tabir ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Emlakçılar namına fiyat artışlarının uğrunda duracak, fiyatlarında nahak yere artış yapılan gayrimenkullerin satışına vasıta yapmayacak ve bu evleri portföyümüze almayacağız. Bu konuda bütün üyelerimize ve gayrimenkul danışmanı arkadaşlara çağrı yapıyoruz. Bu konuda toplantılar yapacağız ve istişareler gerçekleştireceğiz. İş birliği içerisinde bu tür artışlara cevaz etmemek amacıyla elimizden geleni yapacağız. Burada gayrimenkul sahiplerini yönlendireceğiz, gerekirse ilanlarını akseptans etmeyeceğiz. Para sahiplerini dahi sürekli uyaracağız.”

Sülale sahiplerine ihtar

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, şişman car sitelerinin Mesleksel Ehliyet Belgesi sahibi olmayanların ilanlarını akseptans etmemesi gerektiğini ve bu konuda kanuni düzenlemelerin bulunduğunu belirterek, ancak buna ilgi edilmediğini söyledi.

Aşa, “İlan sitelerinin ilgi etmemesi zımnında buralarda yazılan rakamlar ayrıksı para sahipleri üzere bile benzeşim teşekkül edebiliyor. Esasta cezası olmasına rağmen ehliyetli teftiş bulunmadığı için olumsuzluklar yaşanabiliyor. Burada ilan sitelerine da resmi olmayan ve Mesleksel Ustalık Belgesi sıfır kişilerin duyurularını kabul etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu laf doğrusu yasak.” diyerek konuştu.

Izin belgesi olmayan emlakçılarla çalışmamaları üstüne eş sahiplerini dahi uyarıcı Aşa, nahak yere kazançların tamam taraflara engel vereceğini bildirdi.

Aşa, mütemmim kanunlarında tıpkı ayrım olması gerektiğini toplantıda gündeme getirdiğini kaydederek, “Tüketici kanunlarında taşınmazlar bir emtia akseptans edilirse fahiş bedel uygulamalarına müdahale edilebilir. Tüketici kanunlarında ciddi cezalar var. Bunun tüketiciye uyarlanmasını istek ettik. Emlakçılar ve maliye iş birliğinde bu artışların önünde durmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Değerleme şartı getirebilir”

İTO Taşınmazlar Hizmetleri Çığır Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ise derinti sonrası sayıları 13 bin 500’ü bulan üyeleri ile görüşmelere başladıklarını belirterek, “Bu fahiş ve haksız değer artışlarına alet olmamaları için çağrıda bulunduk.” dedi.

Bozan, denk artışları karşısında tapuda değerleme şartı getirilmesi önerisinde bulunarak, “Bu sayede erdemli rakamları satışlar noktasında aşağı üstelik olsa tıpkı caydırıcılık tür. Antrparantez tapu harçlarında kolaylık sağlanması da tüketicilere ulama sağlayacaktır. Bundan ahir süreçte mağduriyetlerin yaşanmaması için STK’lar kendisine devlet ile henüz aşkın iş birliği yapacağız.” diye konuştu.

TOKİ’nin İstanbul’da imdi bölük üretmesi gerektiğine değinen Bozan, vatandaşların bu sayede mevcut piyasaya göre henüz makul fiyatlarla konuta ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Turizm, hane ve imalat sektörlerinde rüşvet muafiyeti kararı!

 

konut kredisi ayrıntıları galiba oldu

 

Düşük faizli ev kredilerinin detayları

 

Share: