Muş’ta kullanılmayan okullar ” Köy Dirim Merkezi”ne dönüştürülüyor

Muş’ta köylerde metruk okullar, “Karye Dirim Merkezi”hangi dönüştürülerek vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Merkeze sınırlı Derecek köyünde oluşturulan “Karye Yaşam Merkezi”nde açılan esas sınıfında, köydeki 3-6 yaş grubu ayrıntılar terbiye almaya başladı.

Merkezi görüşme fail İl Milli Eğitim Müdürü Enver Övünç, gazetecilere, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında kentteki birçok köyde kapanan okulların hayat merkezi haline getirildiğini söyledi.

Gelen kâm doğrultusunda vatandaşlara tarım ve hayvancılık alanlarında birlikte eğitimlerin verileceğini belirten Kıvanma, “Proje kapsamında Derecik köyünde üç yıldır ilişkin olan Derecik İlkokulunu eğitim ve öğretime, vatandaşların hizmetine açtık. Şu an burada 7 mektepli eğitim bilimi alıyor. Öğrenci sayısı sınırlaması kaldırıldı. Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüzce arzu doğrultusunda vatandaşlara arıcılık, Kur’zaman-ı Koçak, dikiş entrika gibi kurslar üstelik açılacak.” dedi.

Köy okullarını baştan canlandırarak vatandaşların hizmetine sunmak üzere tahminî iki ay ilk çalışmalara başladıklarını anlatan Iftihar, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 7 köyde süreduran durumda olan okulu dirim merkezine dönüştürdük. Çalışmalarımız devam ediyor. Büyük ayrımsız çaba ve mesai sarf ediliyor. Çevre düzenlemeleri, köpek barınağı, kuş yuvaları, yavru oyun alanları yapıldı. Merkezlerimizde mektepli bulunma şartı bulunmayan. Öğrencisi olmayan köylerdeki okullarda Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle kurslar açacağız. Burada vatandaşlara tarım ve hayvancılık alanında eğitimler verilecek.”

Share: