Doğu’daki 4 ilden depremzedelere yardım seferberliği

Bingöl, Şırnak, Siirt ve Batman’dan depremzedeler amacıyla değişik yardımlar gönderildi.

Bingöl’ün Solhan Kaymakamlığı ile Belediyesi eliyle Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere destek amacıyla başlatılan kampanyaya hayırseverler bindi veriyor.

Kaymakam Muhammed Bati, yer sarsıntısı bölgesinde engel görenlerin evgin ihtiyaçlarını eksiltmek üzere Içtimai Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı ile belediyenin işbirliğiyle hayırseverlerin ulaştırdığı malzemeleri deprem bölgesine gönderdiklerini belirterek, “Yer büyük temennimiz bu sıkıntıların benzeri zaman geçmiş ortadan kalkması, tıpkı elan yaşanmaması.” dedi.

Şırnak

Şırnak’ın Uludere ilçesine mecbur Şenoba ve Hilal köylerinde dinamik oduncular marifetiyle hareket bölgesi amacıyla 60 titrem odun toplandı.

Oduncu Mecbur Babat, ülkede yaşanan felaketin yaralarını görmek amacıyla ellerinden geleni fayrap etmek istediklerini dile getirerek, “Bu odunları deprem bölgesinde yakacakları olmayan gerekseme sahipleri amacıyla kestik.” diye niteleyerek konuştu.

Siirt

Siirt’te da Valilik koordinasyonunda kamu kurum ve kuruluşları, sivil cemiyet örgütleri ve vatandaşlar depremzedeler için başlatılan kampanyaya güç rabıt gösterdi.

Elektrikli ısıtıcı, kullanılmamış giyecek, battaniye, azık ve kişisel hıfzıssıhha malzemelerinin ağırlıkta olduğu yardımlar, Toplumsal Teavün ve Tesanüt Vakfı, Cahillik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Yetişek Müdürlüğünün salonlarında toplandı. Geri 10 tır zaman birlikte 23 tır koyulmak amacıyla 33 tır insanca arkalama malzemesi deprem bölgesine gönderildi.

Pervari Kaymakamlığı koordinasyonunda ise amme çalışanları, esnaf, tarz ve köylerde toplanan 4 çevirgeç gereç ile Siirt Abdülhamit Eğlek Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesinde yapılan 112 bin 506 savsaklamak hareket bölgelerine sevk edildi.

Kentte oturan kamu görevlisi Ergün Çamurdaş’ın 4 yaşındaki kızı Safiye Çamurdaş da kumbarasında biriktirdiği 495 lira harçlığını yer sarsıntısı bölgesindeki çocuklara yansıtmak üzere Türk Kızılay Siirt Şubesine doğrulama etti.

Batman

Batman Valiliği ve AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde deprem bölgesindeki vatandaşların gerekseme duyduğu malzemeler, depolarda toplanıp deprem bölgelerine atıf ediliyor.

Batman’daki kamu kurumları, sivil sosyete kuruluşu ve vatandaşların desteğiyle azık maddesi, çul, battaniye ve ısıtıcıdan oluşan 41 araçlık arkalama malzemesi toplandı.

Share: