Diyarbakır OSB’den yer sarsıntısı bölgesine ücretsiz deri üretimi

Diyarbakır OSB’den sarsıntı bölgesine ücretsiz keçe üretimi

DİYARBAKIR – Diyarbakır Birleştirme Sanayi Bölgesi hareket bölgelerine ücretsiz otağ üreterek vatandaşlara ısıdam tıpkısı yer sağlamaya çalışıyor.

Diyarbakır OSB asrın felaketi adına adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerde mağdur olan vatandaşlara alın tepkisiz kalmadı. OSB kişi bünyesinde ve zat imkanlarıyla hareket bölgesine deri göstermek için kolları sıvadı. OSB, bu üretimi ücretsiz yerine sağlarken, Kahramanmaraş ilkin görünmek üzere Adıyaman kadar mekân illere gönderdi. Hazırlanan çadırlar 8 metrekare kendisine tasarlanırken içerisinde tahminî kendisine 10 sevimli barınabiliyor.

“OSB yerine tamamen ücretsiz yapıyoruz”

Depremde evlerini kaybeden vatandaşlara ellerinden geldikçe çadır üreteceklerini belirten Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Direk, ürettikleri çadırları ücretsiz dağıttıklarını kaydetti. Fidan, “İnsanlar Adıyaman, Kahramanmaraş’ta soğuk bire bir havada durdukları üzere tığ kendimiz vicdanen şen edemiyorduk. Öz arkadaşlarımızla hangi yapabiliriz diyerek tün toplandığımızda bir deri modeli çizdik ve analog üstünde harekete başladık. Peşi Sıra Kahramanmaraş’a, Adıyaman’a ve Diyarbakır’a mukannen noktalara keçe gönderdik. AFAD’ın verdiği çadırlar kadar değil fakat soğukta dışarıda durmaktansa çadırın içre tutmak daha iyidir diye düşündük. Çadırlara bitmeme edecek miyiz bilmiyoruz ancak elimizden geldiği büyüklüğünde yapmaya çalışacağız. Devletimiz da bu konuda ziyadesiyle mebzul çalışarak deri yetiştirdi, her bölgeye oba kentler kuruyor. Bizlerde ufakta olsa muavenet etmek amacıyla ayrımsız şeyler yaparak yetişmeye çalıştık. Çadırlarımız 8 metrekare kendisine değişiyor, içerisinde rahatlıkla 9 yahut 10 sevimli barınabiliyor. Ayrıca gönderdiğimiz yerlerden bize fotoğraflarda geliyor içeresine minder yerleştirip yaşıyorlar. Beni ise yer çok duygulandıran şeyse tıpkı çocuğun çadırın içerisine uzanmış yüzünde sıcak bir gülümseme olmasıydı. Diyarbakır Kombinasyon Endüstri Bölgesi yerine ağız ağıza ücretsiz yapıyoruz. Burada çadırları kendimiz diktiriyoruz, çelik iskeletini burada yapıyoruz. Montajını da yaptıktan sonra kasaba illere gönderiyoruz. Hele da Adıyaman ve Kahramanmaraş’a çok sayıda oba gönderiyoruz” dedi.

Share: