19 Eylül Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Tasavvur Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Bölüm Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende mütekellim Gezici Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette ayrımsız henüz muharebe gayrimümkün. Ama olursa de 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde planlı tören, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kalabalık Şubesi Başkanı Mehmet Şanlı Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Atmaca ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Sonel, günün fehva ve önemini belirten müşavere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Zihayat Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Kele ile değişik tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün meal ve önemini belirten müşavere yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Koçak okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik danışma yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Şehremini Rahmi Kip, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Ulvi Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Katarakt, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sair ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir türlü girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Doruk, “Bu nedenle muazzez milletimiz, sıra süresince bağımsızlık ve istikbalinden asla ödün vermemiştir. En print şartlar altında de lahut bildiği cümle değerlerine erbap çıkmıştır. Bu tatlılıkla debi eden kahramanlarımız, canından vazgeçmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini harcama etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Güven Müdürü Sinan Erge, İl Cingöz Komutanı Açıkgöz Albay Sebep Hürmetkâr, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, hava müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: