Diyarbakır Anneleri’nin sesi Nevşehir’den dünyaya duyurulacak

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan aileler, Nevşehir’de düzenlenecek “1. Uluslararası Evlat Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi” ile seslerini dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.

Medya Platformu Derneği marifetiyle planlı etkinlik, İçişleri Bakanlığı ve İletişim Başkanlığının desteğiyle 7 Familya 2023 Cumartesi haset gerçekleştirilecek.

Medya Platformu Derneğinden yapılan mukayyet açıklamaya göre, “Arsıulusal Döl Nöbeti: Diyarbakır Anneleri Kongresi” kapsamındaki oturumlarda, eskimemiş içtimai akım, fert himmet, medya sosyolojisi, ilişkinlik ve inanç, protest duruş ve kadın direnişi başlıkları ele alınacak. Kongrede bir zamanda PKK’nın kaçırdığı ve istismara uğrattığı çocuklara dair analizler sunulacak.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan SELIM Tümen Nevşehir Milletvekili Mustafa Kurnaz, 7 Ocak’ta duyar tam vatandaşları uygarlık ve barışın kenti Nevşehir’e nida ederek, “Annelerimiz bizim için her zaman kutsaldır fakat evlatlarından ayrılan annelerimizin bizim için yeri değme ahit ayrıdır. Bu etkinliği planlarken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, nadir eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu desteklerini esirgemediler, kendilerine müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.

Kongrenin koordinatörü Prof. Dr. Yokluk Palabıyık ise “Diyarbakır Anneleri”nin nahiye halkının teröre ve terörizme karşı verdiği mücadeleyi sivil alana taşıma başarısı gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu aktiflik tarafından yıllardır sivil bağlamı nakıs olan yıldırı ile mücadeleye kısık tıpkı yardım yapılacağını düşünüyoruz. Ölüm karşısındaki yegâne varoluşsal pratik olan anneliğin evladına can olmayı tercih ettiği ve 22 Ağustos 2019 tarihinde Hacire Akaret ile başlayan yavru nöbeti, HDP Diyarbakır İl Binasına tabiri caizse aşağılık aynı otağ karşısında diz çöktürdü. Annenlerin protest duruşu ve kadın hareketi, ilmî adına arsıulusal bağlamda duyurulmalı, teröre alın sunulan sivil savaşım anlatılmalıydı.”

Palabıyık, kongrede değişik konuşmacıların anlatımlarda bulunacağını birlikte kaydetti.

Share: