Keşlik Manastırı FPV dron ile görüntülendi

Kapadokya bölgesindeki tarihi ve doğal değerleriyle turistlerin müzakere ettiği mekanlardan Keşlik Manastırı, FPV dron ile görüntülendi.

Milattan sonradan 3. yüzyılda tüf kayaların oyulması ile yapılan Nevşehir’in Ürgüp ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki tarihi manastır, iki kilise, bezirhane, mutfak, yemekhane, meslek, güruh salonu, rahip ve rahiplerin konakladığı odalardan oluşuyor.

Cemil köyü yakınlarındaki manastır, UNESCO Acun Miras Listesi’ndeki Kapadokya’yı musahabe için dünyanın türlü yerlerinden gelen turistleri ağırlıyor.

Roma İmparatorluğu’nda Hristiyanlığın yayılmasıyla gelişigüzel keşişlerce kurulan Keşlik Manastırı, iyi mahfuz erken Isevilik dönemi yapılarından biri namına biliniyor.

Çevresindeki tabii kaya oluşumları ve kavak ağaçlarıyla ciltli güzelliklerin FPV dron ile farklı açılardan kayda alındığı keşişhane tasvirleriyle dikkati çekiyor.

Yıllar süresince kilise süresince yakılan ızdırap ve kandillerin duvarları kapladığı sürme nedeniyle halk bu kiliseyi “Kişmiri Kilise” kendisine bile adlandırıyor.

Nevşehir Valiliği İl Hususi İdaresi koordinatörlüğünde, güzeşte sene bazen alanları restore edilen manastırdaki çalışmada aslına akla yatkın kesme taş kullanılmıştı.

Share: