G20 Dışişleri Bakanları’ndan depremde hayatlarını kaybedenler üzere saygı duruşu

– G20 Dışişleri Bakanları’ndan depremde hayatlarını kaybedenler için ihtiram duruşu

YENİ DELHİ – Hindistan’ın başkenti Kullanılmamış Delhi’de planlı G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, Türkiye ve Suriye’de depremde hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık ihtiram duruşu ile başladı.

Dünya’nın 20 balaban ekonomisinin dışişleri bakanlarını bire bir araya getiren G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, insanca yardımlar ve kıyamet yardımları, azık ve erke güvenliği, terörizmle savaşım, çokça taraflılığın güçlendirilmesi ve kalkınma teşrikimesai başta kalkışmak üzere toptan gündemde öne sâdır hususları ele kabul etmek amacıyla Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi başladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, Türkiye ve Suriye’de depremde hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık ihtiram duruşu ile başladı. G20 Hindistan Dönem Başkanlığı çerçevesinde planlı toplantının açılış konuşmasını gönderdiği video endişe ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi gerçekleştirdi. Rusya- Ukrayna Savaşı ve terörizmin, abuhava değişikliğinin, Covid-19 salgınının ve iktisadi krizin en çok gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini tamlayan Modi, “Yıllar süren ilerlemenin peşi sıra bugün sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin geriye gittiği tıpkısı riskle karşı karşıyayız. Gelişmekte olan çok sayıda devlet borçlarla savaşım ediyor. Birlikte çözemeyeceğimiz sorunların, çözebileceklerimizin önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Eminim ki, bugünkü toplantı iddialı, etraflı ve eylem odaklı olacak. Ayrıca farklılıkların da üzerinde durulacak” dedi.

Öte yandan, MEMLUK Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçtiğimiz Temmuz ayından bilahare ilk defa G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle aynı masada tıpkı araya geldi.

Share: