Dereiçi Kanyonu mesire alanı oluyor

Dereiçi Kanyonu mesire alanı oluyor

Tarım, Orman Köyişleri Alt Kurul Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Dereiçi bölgesi mera vasfından çıkarıldı”

“Orman Umumi Müdürlüğü Kars’a çokça iyicene benzeri mesire alanı kazandıracak”

KARS – Kars Dereiçi bölgesi atıl durumdan kurtuluyor. Kars Çayı’nın geçtiği etrafında ağaçların bulunduğu toprak otlak vasfından çıkarıldı. Mera vasfından çıkarılan havza mesire alanı olarak vatandaşların hizmetine açılacak.

Dereiçi Kanyonu’nu Orman Genel Müdürlüğü’nce yeşillendirilerek, günümüz şartlarına uygun arkaç getirilerek vatandaşlara hizmet verecek ayla getirilecek.

Türkiye’de otlak vasfında bulunan tıpkı alanın son zamanlarda ilk kez otlak vasfından çıkarıldığına özen çekici Türkiye Nazik Millet Meclisi Ekincilik, Orman ve Köyişleri Yarkurul Başkanı SELIM Tümen Kars Saylav Prof. Dr. Yunus Tığ, “Kars merkezin insanımızın kullanabileceği bire bir yeşil alana, ayrımsız mesire alanına ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz. Bizim Dereiçi bölgemiz var. O bölgede vaktiyle Milli Parkların yaptığı bir park vardı. Amma küçüktü, kapasitesi yetersizdi. Etkisiz ağıl geldi, kullanılamadı ve sistemden imdi” dedi.

Dereiçi bölgesiyle ait tafsilatlı süreden beri yaptıkları çalışmanın sonuçlandığını ifade fail Prof. Dr. Yunus Tığ, “Dereiçi bölgesinin, o alanın nazik kısmının, hamle aşama çünkü orası çok balaban Dereiçi bölgesi orayı Orman Bakanlığı’nın, Orman Umumi Müdürlüğü’nün hizmetine verdik. Orası otlak bölgesiydi. Onu meradan çıkardık. Olağan değildir meradan tıpkı alanı çıkarmak. Belki Türkiye’de sonuç zamanlarda çıkan biricik meradır. Meradan çıkardık. Ormana devrettik. Demincek Orman Genel Müdürlüğü çok evire çevire benzeri projeyle orayı ağaçlandıracak, yeşillendirecek, güzelleştirecek ve insanımızın bakım veriyor arkaç getireceğiz” diye konuştu.

Dereiçi Kanyonu Kars Çayı’nın geçtiği, etrafında tarihi yerlerinin bulunduğu ayrımsız vadi kendisine da ilgi çekiyor. Zamanında Askerlik yerine mergup mıntıka, askeriyenin bölgeden çekilmesiyle gelişigüzel tembel hale gelmişti. Karslıların sık sık mesire alanı yerine kullandığı nahiye, içerisinde kamelyalar, bala parkları ve habitat grupları yapılacak. Hayata geçirilecek olan Dereiçi bölgesi projesi bölgeyi etkisiz durumdan kurtarırken, Kars’ta çok pir benzeri mesire alanı kazandırılmış olacak.Share: