Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Palikarya Kathimerini gazetesinin sorularını yanıtladı Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Devletimiz var kuvvetiyle depremzedelerin yaralarını sarıyor. Vatandaşlarımız üstelik AFAD başta koyulmak üzere müzaheret faaliyetlerinde bulunan kurumlara maddesel ve ayni desteklerini esirgemiyor. Oldukça üstelik Türkiye’nin devleti ve milletiyle birliğini, bütünlüğünü bu el dönemde bulutsuz ortaya koyduk. Şu anda hükümetimizin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını durdurmak ve depremden etkilenen şehirlerimizi yeniden ayağa ahzetmek dışında bir önceliği bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

Altun, Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’nin Türkiye’da 11 ili etkileyen ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerle ilgili sorularını yanıtladı.

Türkiye’birlikte 1939’dan beri yaşanan genişlik iri iki depremin tahminî 9 saat arayla gerçekleştiğini ve ülkenin iki haddinden fazla şişman depremle sarsıldığını vurgulayan Altun, “Bu depremlerin ikisi de 1999’da Marmara bölgesinde yaşadığımız depremden daha büyüktü. De 11 ilimiz değişik bu durumdan etkilendi. Milletimiz dahi yaşanan bu depremleri ‘asrın felaketi’ kendisine adlandırdı.” değerlendirmesini yaptı.

Bu süreçte taharri-istirdat personelinden asayiş güçlerine ve sağlıkçılara kadar herkesin insanüstü bire bir çabalama gösterdiğinin altını çizen Altun, şunları kaydetti:

“Fakat hem yaşanan afetin boyutunu hem birlikte önce andan itibaren sahada hanay kurtaranların düzentileme ve fedakarlığını ayn ardı gelmek isteyenler var. Devletimiz var kuvvetiyle depremzedelerin yaralarını sarıyor. Vatandaşlarımız da AFAD başta görünmek üzere, arkalama faaliyetlerinde mevcut kurumlara maddesel ve ayni desteklerini esirgemiyor. Yoz birlikte Türkiye’nin devleti ve milletiyle birliğini, bütünlüğünü bu tahakküm dönemde açıkça ortaya koyduk. Şu anda hükümetimizin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını diremek ve depremden etkilenen şehirlerimizi baştan ayağa kısaltmak dışında tıpkısı önceliği bulunmuyor.”

“Önceliğimiz, yaraları bir an evvel kaplamak”

Türkiye’üstelik seçimlerin ertelenmesi konusunun gündemde olup olmadığının sorulması üstüne Altun, “Bizim böyle tıpkı gündemimiz yok. Şu anda ayrımsız numaralı önceliğimiz, yaraları benzeri dakika ilk kullanmak. Depremde kaybettiklerimiz ve yaralılarımız var. Bir Tane derdimiz yaralılara, yakınlarını kaybedenlere, depremden etkilenen cümle vatandaşlarımıza devletin şefik elini alışmak. Elbette acımız büyük. Fakat heybet-budun birlikteliğiyle bu yumruk günleri birlikte aşacağız.” yanıtını verdi.

Arama istirdat sürecinde Twitter’ın çalışmaması evet da ağırbaşlı çalışması tartışmalarının hatırlatılması konusunda ise Altun, serencam yıllarda dezenformasyonla mücadelenin, sadece Türkiye’de değil birlik dünyada rüçhan bire bir iş haline geldiğinin altını çizdi. Bu kapsamda Twitter kabilinden küresel şirketlerin devletlerle kuşkusuz aynı alım satım kurması gerektiğinin dahi tartışıldığına dikkati çeken Altun, depremin peşi sıra içtimai iletişim araçları üzerinden birçok yapmacıklı ihbar yapıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Altun, “Bunun atlaya zıplaya olup olmadığını yahut taharri-kurtarma çalışmalarını baltalamak isteyen çöz ve aut unsurlarca mı yapıldığını soruşturuyoruz. Nedeniyle idari tıpkısı karar makbuz. Twitter bile endişelerimizi anladığını söyledi ve somut adımlar atarak kaygılarımızı giderdi. Elhak birkaç saat sonra da kısıtlamalar kaldırıldı.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımızı tehlikesiz ve nitelikli tahaffuz alanlarına kavuşturacağız”

“Hareket bölgelerinde mart ayında yapı inşaatlarının başlayacağı söyleniyor. Bu benzeri realist vaat mi?” şeklindeki soru üzerine bile Altun, şunları aktardı:

“Kesinlikle realist bire bir hedeftir. Zira Türkiye Cumhuriyeti dinç tıpkı devlettir. Güç bir kapasiteye sahiptir. Bayağı dünyanın dört bir birlikte güvenli binalar inşa fail, dev projelere imza atan bire bir ülkeden bahsediyoruz. Bildirme önemlisi birlikte Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız üzere hayatiyetli aynı lidere sahiptir. Maalesef hükümetin attığı değme adımı eleştirmeyi politika yahut entelektüelite zannedenler var. Bizim bunların değme eleştirisine yanıt vererek kaybedecek vaktimiz yok. Elan geçmiş yaşanan afetlerde vatandaşımızı lacerem mağdur etmediysek bugün birlikte yaraları gecikmeden saracağız. Vatandaşlarımızı emniyetli ve nitelikli tahaffuz alanlarına kavuşturacağız.”

“Türk milleti namına uzatılan dost elini hiçbir devir havada bırakmamıştır”

Yunanistan’ın geçmiş andan itibaren hem destek mesajı yayınladığı hem dahi kontrol kurtarma ekibiyle çalışmalara katıldığı hatırlatılarak, bunun Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde “yıpranmamış ayrımsız sayfa” açıp açmayacağının sorulması üstüne Altun, Türkiye’nin önceki şişman depremin peşi sıra derhal arsıulusal yardım çağrısında bulunduğunu ve bu kapsamda onlarca ülkeden taharri-istirdat ekibinin Türkiye’ye geldiğini hatırlattı.

Bunların arasında Yunanistan’ın de bulunduğuna işaret fail Altun, şunları kaydetti:

“Tabiatıyla Yunanistan’a ve bindi veren tekmil ülkelere müteşekkiriz. Yunanistan ile ilişkilerimiz üzerine şunu söyleyebilirim; biz, bütün komşularımızla her ant mebzul ilişkilere iyesi olmak isteriz. Devletler arasında ara sıra anlaşmazlıklar olması üstelik doğaldır. Bu anlaşmazlıkları, arsıulusal hukuka akla yatkın kendisine, düşündürücü ve candan diyalog ve dürüstlük zemininde çözmemiz gerekir. Türk milleti, namına uzatılan bacanak elini hiçbir ahit havada bırakmamıştır.”

Share: