Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Yunan Kathimerini gazetesinin sorularını yanıtladı Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Devletimiz var kuvvetiyle depremzedelerin yaralarını sarıyor. Vatandaşlarımız üstelik AFAD başta kalkışmak amacıyla arkalama faaliyetlerinde mevcut kurumlara maddesel ve ayni desteklerini esirgemiyor. Âdeta üstelik Türkiye’nin devleti ve milletiyle birliğini, bütünlüğünü bu zor dönemde boş ortaya koyduk. Şu anda hükümetimizin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve depremden etkilenen şehirlerimizi baştan ayağa kaplamak dışında tıpkı önceliği bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

Altun, Yunanistan’ın önde mevrut gazetelerinden Kathimerini’nin Türkiye’da 11 ili etkileyen ve “asrın felaketi” yerine nitelendirilen depremlerle ilgilendiren sorularını yanıtladı.

Türkiye’üstelik 1939’dan beri yaşanan genişlik nazik iki depremin tahminî 9 saat arayla gerçekleştiğini ve ülkenin iki haddinden fazla nazik depremle sarsıldığını vurgulayan Altun, “Bu depremlerin ikisi bile 1999’da Marmara bölgesinde yaşadığımız depremden henüz büyüktü. Dahi 11 ilimiz ayrı ayrı bu durumdan etkilendi. Milletimiz üstelik yaşanan bu depremleri ‘asrın felaketi’ olarak adlandırdı.” değerlendirmesini yaptı.

Bu süreçte taharri-istirdat personelinden güvenlik güçlerine ve sağlıkçılara kadar herkesin fevkalbeşer aynı çaba gösterdiğinin altını çizen Altun, şunları kaydetti:

“Ancak hem yaşanan afetin boyutunu hem bile evvel andan itibaren sahada maltalık kurtaranların mesai ve fedakarlığını göz ardı gitmek isteyenler var. Devletimiz var gücüyle depremzedelerin yaralarını sarıyor. Vatandaşlarımız bile AFAD ilkin kalkışmak amacıyla, arkalama faaliyetlerinde mevcut kurumlara maddesel ve ayni desteklerini esirgemiyor. Kıytırık üstelik Türkiye’nin devleti ve milletiyle birliğini, bütünlüğünü bu print dönemde çıplak ortaya koyduk. Şu anda hükümetimizin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bloke etmek ve depremden etkilenen şehirlerimizi baştan ayağa kullanmak dışında bir önceliği bulunmuyor.”

“Önceliğimiz, yaraları bir an evvel elde etmek”

Türkiye’dahi seçimlerin ertelenmesi konusunun gündemde olup olmadığının sorulması üstüne Altun, “Bizim böyle tıpkı gündemimiz yok. Şu anda bir numaralı önceliğimiz, yaraları bir dakika önce sarmak. Depremde kaybettiklerimiz ve yaralılarımız var. Tek derdimiz yaralılara, yakınlarını kaybedenlere, depremden etkilenen parçalanmamış vatandaşlarımıza devletin müşfik elini yırtılmak. Bittabi acımız iri. Ancak ihtişam-ulus birlikteliğiyle bu el günleri de aşacağız.” yanıtını verdi.

Arama kurtarma sürecinde Twitter’ın çalışmaması evet bile kısık çalışması tartışmalarının hatırlatılması konusunda ise Altun, sonuç yıllarda dezenformasyonla mücadelenin, sadece Türkiye’üstelik değil eksiksiz dünyada öncelikli bire bir mesele haline geldiğinin altını çizdi. Bu kapsamda Twitter kadar toptan şirketlerin devletlerle bittabi aynı pazar kurması gerektiğinin da tartışıldığına dikkati çeken Altun, depremin peşi sıra sosyal medya üzerinden birçok yapmacıklı ihbar yapıldığını tayin ettiklerini belirtti.

Altun, “Bunun isteyerek olup olmadığını veya arama-istirdat çalışmalarını baltalamak isteyen iç ve dış unsurlarca mı yapıldığını soruşturuyoruz. Zımnında yönetsel bir değişmeyen makbuz. Twitter dahi endişelerimizi anladığını söyledi ve somut adımlar atarak kaygılarımızı giderdi. Zaten biraz saat sonraları birlikte kısıtlamalar kaldırıldı.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımızı tehlikesiz ve birinci sınıf barınma alanlarına kavuşturacağız”

“Hareket bölgelerinde mart ayında bina inşaatlarının başlayacağı söyleniyor. Bu aynı realist vaat mi?” şeklindeki istifham üzerine de Altun, şunları aktardı:

“Banko realist benzeri hedeftir. Zira Türkiye Cumhuriyeti güçlü benzeri devlettir. Kısık benzeri kapasiteye sahiptir. Sahiden dünyanın ciharıyek yanı sıra güvenli binalar mensur fail, dev projelere imza atan benzeri ülkeden bahsediyoruz. Genişlik önemlisi bile Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız üzere dinç bire bir lidere sahiptir. Maatteessüf hükümetin attığı gelişigüzel adımı eleştirmeyi politika veya entelektüelite zannedenler var. Bizim bunların seçkin eleştirisine cevap vererek kaybedecek vaktimiz namevcut. Daha evvel yaşanan afetlerde vatandaşımızı kuşkusuz kıygın etmediysek bugün dahi yaraları tehirsiz saracağız. Vatandaşlarımızı güvenli ve kaliteli barınma alanlarına kavuşturacağız.”

“Türk milleti kendisine uzatılan bacanak elini hiçbir ahit havada bırakmamıştır”

Yunanistan’ın ilk andan itibaren hem destek mesajı yayınladığı hem birlikte arama kurtarma ekibiyle çalışmalara katıldığı hatırlatılarak, bunun Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde “yıpranmamış tıpkı sermaye” açıp açmayacağının sorulması konusunda Altun, Türkiye’nin evvel nazik depremin arkası sıra derhal arsıulusal müzaheret çağrısında bulunduğunu ve bu kapsamda onlarca ülkeden arama-kurtarma ekibinin Türkiye’ye geldiğini hatırlattı.

Bunların beyninde Yunanistan’ın üstelik bulunduğuna belen eden Altun, şunları kaydetti:

“Tabii Yunanistan’a ve destek veren birlik ülkelere müteşekkiriz. Yunanistan ile ilişkilerimiz üzerine şunu söyleyebilirim; biz, tamam komşularımızla temas zaman iyi ilişkilere sahip olmak isteriz. Devletler ortada zaman zaman anlaşmazlıklar olması de doğaldır. Bu anlaşmazlıkları, arsıulusal hukuka makul namına, manalı ve ilgiyle diyalog ve doğruluk zemininde çözmemiz gerekir. Türk milleti, kendisine uzatılan dost elini hiçbir zaman havada bırakmamıştır.”

Share: