Çin Mehabet Başkanı Xi ile Belarus Çap Başkanı Lukaşenko tıpkısı araya geldi

Çin Büyüklük Başkanı Xi Jinping, Çin’e resmi ziyarette kâin Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile başşehir Pekin’dahi aynı araya geldi.

Çin’e resmi ziyarette bulunan Belarus Ululuk Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Çin Kerem Başkanı Xi Jinping ile görüştü. Hükûmet Merkezi Pekin’deki Iri Halk Salonu’nda gerçekleşen görüşmede Xi, iki liderin sabık yılın eylül ayında Özbekistan’ın Semerkand kentinde yapılan görüşmede Çin-Belarus ilişkilerinin “gelişigüzel koşulda kapsamlı ciddi iştirak” seviyesine yükseltildiğini kolektif duyurduklarını hatırlattı. Xi, “Çin’in yüksek kalifiye kalkınma ve asrileşme süreci Belarus karışma atılmak için dünyanın seçkin noktasından ülkelere bakir fırsatlar getirecek. Çin, Belarus ile birlikte istikrarsızlık ve belirsizlikle dolu uluslararası durumla uğraş etmeye, düet ilişkilerin dimdik ve istikrarlı gelişmesini ilerletmeye amade” dedi.

Çin ve Belarus beyninde “sarsılmaz bire bir hukuk” bulunduğuna ilgi çeken Xi, Belarus yönetiminin Pekin’in Tayvan, Sincan, Hong Kong ve âdem hakları ile kabilinden konulardaki tutumuna verdiği desteği övgüyle karşıladıklarını rapor etti. Xi, Çin ile Belarus’un esas çıkarlarını koruma, aut güçlerin bağırsak işlerine müdahalelerine cebin hayat, egemenliklerini ve siyasi güvenliklerini dulda konularında birbirlerine bindi vermeleri gerektiğinin altını çizdi. İki ülkenin konuşu ve ticari işbirliğini da geliştirmesinin önemine vurgu yapan Xi, Belarus’un Çin’in ortaya koyduğu küresel kalkınma inisiyatifine ve global güvenlik inisiyatifine verdiği desteği üstelik övdü.

Lukaşenko’dan Çinli işletmelere yatırım çağrısı

Lukaşenko, görüşmede asıl çıkarlarını savunması hususunda Çin’i kısmık şekilde desteklediklerini vurguladı. Xi ile yaptığı görüşmenin “ölçün dışı yeni yaklaşımlara ve sorumlu siyasi kararlara” gerekseme duyulduğu bir dönemde gerçekleştiğini tamlayan Lukaşenko, Çin’in Poyra ve Nöbet girişimine, toptan düzenlilik inisiyatifine ve global kalkınma inisiyatifine destek verdiklerini söyledi. Lukaşenko, Çinli işletmeleri ülkesine yatırım yapmaya çağırma etti.

Görüşmede Ukrayna krizi dahi ele alındı

Xi, Çin’in Ukrayna krizindeki tutumunun kesin ve tutarlı olduğuna dikkat çekerek, Çin’in politik hal yoluna merbut kalınmasını, barışı ve müzakereleri desteklediğini rapor etti. Xi, birlik ülkelerin asayiş alanındaki yasal kaygılarına saygı duyulması gerektiğini belirterek, Avrupa’da faal ve sürdürülebilir tıpkı asayiş mimarisi oluşturulmasının önem taşıdığını dile getirdi.

Lukaşenko ise, Çin’in Ukrayna krizine siyasi çözüm getirilmesine dair önerilerinin iri ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Çin-Belarus arasında çok sayıda konvansiyon imzalandı

Çin ve Belarus beyninde “rastgele koşulda şümullü stratejik paydaşlık ilişkilerinin ilerletilmesi” üzerine bire bir beyanat ile tecim, endüstri, veri ve teknoloji, esenlik, turizm ve spor kabil farklı alanlarda anlaşmalar imzalandı. – PEKİN

Share: