ABD’den Yıldız Kore’ye müteveccih eskimemiş yaptırımlar

BENDE Hazine Bakanlığı, Şimal Kore için yasadışı yollardan dirimlik elde etmekle suçladığı emanet ve şirketlere yaptırım uyguladı.

ÇAKER, Kuzey Kore’nin gelirlerini murat kayran kullanılmamış yaptırımlar açıkladı. ESIR Hazine Bakanlığı’na bağlı Ecnebi Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC), Yıldız Kore üzere yasadışı yollardan dirimlik elde etmekle suçladığı 2 sevimli ve 3 kuruluşa yaptırım uyguladı.

Bakanlık vasıtasıyla yapılan açıklamada, müeyyide geçerli kuruluşların Chilsong Trading Corporation, Korea Paekho Trading Corporation ve Kongo Aconde SARL olduğunu belirtti. Chilsong Trading Corporation’ın Şimal Kore amacıyla döviz elde ettiği, ihsas topladığı ve istihbarat görevlileri için himaye sağladığı aktarılarak, Kuzey Kore hükümetine sadık olduğu rapor edildi.

Korea Paekho Trading Corporation’ın ise 1980’lerden bu yana Orta Doğu ve Afrika’daki ülkeler hesabına tekellüm ve yapım projeleri yürüterek Kuzey Kore hükümeti amacıyla fon sağladığı açıklandı.

Kongo Aconde SARL ise, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yapım ve heykel nesir projelerinden dirimlik elde ederek, Yıldız Kore’nin çekirdeksel ve balistik füze programlarının desteklendiği rapor edildi.

Açıklamada antrparantez, Şimal Kore hükümetinin sağlık elde etmesine arkalama ettiği üzere Hwang Kil Akarsu ve Temiz Hwa Song’ müeyyide uyguladığını belirtilerek, bahis konusu kişilerin Kongo Aconde SARL’ın kurucusu olduğu aktarıldı.

Terörizm ve Mali İstihbarattan Mesul Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson yaptığı açıklamada, “Yıldız Kore’nin yasadışı yığın imha silahları ve balistik füze programları uluslararası güvenliği ve bölgesel istikrarı gözdağı ediyor. ABD, bu istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerden sağlık elde fail rejimin küresel yasadışı ağlarını kasıt kabul etme taahhüdünü sürdürüyor” dedi. – WASHINGTON

Share: