Elazığ yerel haberleri… Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü’nün Görevden Alınmasına Üretimevi Çalışanları ve Pancar Üreticileri Reaksiyon Gösterdi

Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası çalışanları ve pancar üreticileri, fabrika müdürü Seçkin Çelik’in görevden alınmasına, fabrika önünde yaptıkları basın açıklamasıyla reaksiyon gösterdi. Elazığ Çükündür Ekicileri Umumi Heyet Üyesi Yunus Kaya, “Ayrımsız rağbet, tıpkısı us üzere, iki kişinin gönlünü açmak amacıyla 30 almanak müdürümüzü kimesne buradan alamaz, aldırmayız. Icabında Ankara’ya gidiyoruz, bakanlığa gidiyoruz. Hangi gerekiyorsa yapacağız. Buradan Ankara’ya kadar da yürüyeceğiz” dedi.

Elazığ Şeker Fabrikası çalışanları ve pancar üreticileri, fabrika müdürü Seçkin Polat’in görevden alınması zımnında bugün üretimlik önünde basın açıklaması yaptı. Fabrika müdürünün görevden alınmasını istemediklerini söyleyen Şeker İş Elazığ Idarehane Başkanı Fazla Karaçil, şöyle konuştu:

“GÖREVİNİN BAŞINDA KALMASINI İSTİYORUZ”

“Mümtaz Polat’in görevde kalmasını istiyoruz. Seçkin Polat, Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası’na ivme kazandıran, aralıksız demeden, himmet gözetmeden fabrikada yatıp koruyucu, fabrikanın gelişmesi üzere, Türkiye’nin ekonomisini ulama bulmak üzere layenkati müteharrik müdürümüz. Seçkin Polat’in, işçiler ve çiftçiler adına görevinin başında kalmasını istiyoruz. Bu fabrikaya yararlı tıpkı koca. Namına ati insanın hangi kadar yararlı olacağı dahi tıpkısı anlaşılmayan.”

“SEBEBİNİ ARAŞTIRSIN, HİÇBİRİMİZ BİLMİYORUZ”

Tekaüt ilmek görevlisi Kamer Bağlar üstelik Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın fabrika müdürünün görevden kırılmak istenmesi konusunu araştırmasını isteyerek, “Bu kadar enerjik, faydalı olan insanın ne görevinden alındığını saymak istiyoruz. Manevi değerlerine sadık olan, helal ve haramı bilen tıpkısı koca hastalık görevden alındı? Cumhur Reisi’mdan talep ediyorum, Cenabıhak rızası üzere bunu bire bir araştırsın. Sebebinin hangi olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz” dedi.

“İKİ KİŞİNİN GÖNLÜNÜ YAZMAK İÇİN MÜDÜRÜMÜZÜ GÖREVDEN ALIYORLAR”

Elazığ Çükündür Ekicileri Umumi Heyet Üyesi Yunus Kaya ise şunları söyledi:

“Toplanmamızın amacı, kızıl müdürümüzün sebep gittiğidir. Rağbet beyin yapmak için, iki kişinin gönlünü yapmak için altın müdürümüzü buradan alıyorlar. Duyduğumuz kadarıyla müdürümüz açığa alınmıştır. Müdürümüzü istiyoruz. Zira müdürümüz buraya geldiği antlaşma elan eski müdürleri üstelik dolgunca aşina, iyi biliyoruz. Mevrut önceki hep müdürler, bütün ümera, tarım müdürleri, üretimlik müdürleri, kâffesi burayı kapatmaya geldiler. Hiçbiri buraya fert katmadı. Ama zer müdürümüz, altın Mümtaz Komutan hem fabrikamıza hem çiftçimize hem Elazığ’a, herkese can kattı. Değerli müdürümüz geldi, donmuş bedeni devraldı, cansız bedene can kattı. Ego, burada 30 yıl çalıştım. Bu 30 yıl süresince bildirme liyakatli müdürümüz Seçkin Bey. Çünkü müdürümüz, Elazığ’birlikte karye karye, çiftçi maraba, ocak ocak gezerek bu fabrikayı 32 bin tondan bugün 300 bin tonlara çıkarttı. Zaman bilcümle buradaki çiftçimiz, personelimiz, Elazığ, hepsi huzursuz bu konudan. Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz, zer siyasilere sesleniyoruz. Ayrımsız zaman geçmiş müdürümüzü Elazığ’a gabi buyurmak istiyoruz ve gerekeni neyse yapacağız, zira zaman fabrika babasız kabil. Hep burada sessiz ağızsız bekliyor. Amma çıktı pancar üstelik ekmiyoruz, tarım birlikte yapmıyoruz. Herhangi Bir şeyi yapacağız. Bir istem, benzeri bellek üzere, iki kişinin gönlünü fethetmek üzere 30 yıllık müdürümüzü kimesne buradan alamaz, aldırmayız. Gerekirse Ankara’ya gidiyoruz, bakanlığa gidiyoruz, Tarım Bakanlığı’na. Buradan alamaz, aldırmayız. Ne gerekiyorsa yapacağız. Buradan Ankara’ya büyüklüğünde de yürüyeceğiz.”

“PROTOKOLDEN DOLAYI MI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI”

Pancar üreticisi Nurettin Güngör da şöyle konuştu:

“Hepimizin bugün burada toplamasının yegâne gayesi, müdürümüzün abes bir şekilde, nedeninin dahi hangi olduğunu bilmediğimiz tıpkısı şekilde görevden uzaklaştırılmasıdır. Ben, 85’ten beri bu fabrikadayım. 10-15 sunum müdür gelip geçti buradan. Amma biraz kat, gecenin birinde, ikisinde fabrikaya geldiğim devir, gecenin ikisinde, gecenin üçünde bu müdürün kazan dairesinde silolarda olduğunu gördüm… Tığ müdürümüzden çokça razı olmamıza karşın, imdi ortada hangi olduysa; protokolden çevre mı, başka benzeri şeyden mi âlem müdürümüzü görevden uzaklaştırdılar. Nedenini üstelik bilmiyoruz. Nedeni neyse benzeri söylesinler. Hırsızlık varsa ‘Arakçılık işlenmiş’ desinler. Yoksa bu eş sebep görevden makbuz?”

“BİRİLERİNİN SÖZÜYLE GÖREVDEN ALINIYORSA EGO BİR ÖZDEK DEMİYORUM”

Fabrikadan zor Uca Altunbaş bile şunları söyledi:

“Elan esbak müdürlerimiz, arkadaşlar bilir, bunu tümce dahi agâh bilcümle zarara uğrattılar. Bu adamın iyi çalışması, başarılı çalışması, fabrikaya aşıramento olması acaba suç mudur? Tığ, müdürümüzü idraksiz istiyoruz…  Bittabi nedenini da tavzih etmek haddinden fazla işime gelmiyor. İş siyasiye dayanıyor. Hakeza bire bir müdürün, hakeza etkili tıpkı müdürün alınması süfli herkesi üzmüştür. Ama Cenabı Cenabıhak seçkin zaman için doğrunun yanındadır. Tanrı’a şükür yüz kızartıcı aynı suçu bulunmayan, yolsuzluğu yok. Bu neden alındı? Birilerinin sözüyle bu alınıyorsa ben ona bile tıpkı öz demiyorum. Bunun en andıran zamanda düzeltmelerini istiyorum.”

“İŞ YERİMİZ BÖYLE VERİMLİYKEN VERİMSİZ AYLA GELMESİN”

Şeker Hastalığı Fabrikası çalışanlarından Mehmet Özdemir ise şöyle konuştu:

“40 senedir bu şirketin içindeyiz, gelip gidiyoruz. 20 ahit çalışan fabrikayı hangi yaptı, 120 güne çıkarttı. Böyle benzeri enerjik koca. Köy, kent, kaymakamlık, Diyarbakır, Mardin, gelişigüzel tarafı gezdi. Ne? Fabrikanın üretim yapması amacıyla. Amma bu üretim bir zamanlar böylesi faal bir insanın, aynı müdürün görevden alınmasına karşıyız. Beş Altı kişinin çıkarı amacıyla bu hareket yerimiz hakeza eli nimetli haldeyken verimsiz arkaç gelmesin.”

GÜRSEL EROL: ALGIN YAPAMADIKLARI İÇİN Mİ MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALIYORLAR

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, konuya ait zaman yaptığı bağlanmış açıklamada şunları kaydetti:

“Üretimevi müdürünün görevden alınmasının asıl gerekçesi, 20 yıldır özelleştirme kapsamında olan Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası’nın 2021 yılında üretim kapasitesini artırarak başarılı amal yapması nedeniyle özelleştirme kapsamından çıkarılmış olmasıdır. Üretimevi, 2021 itibariyle 206 bin ton çükündür işlemiş ve 106 periyot süresince kurum kampanyası yapmıştır.  Bu müddet içerisinde 27 bin 890 ton kristal şeker hastalığı üretimi işlenmiş; 8 bin 430 ton melas, 58 bin 150 ton ise gözyaşı çükündür posası elde edilmiştir. Bunun karşılığında üreticilerimize eser bedeli kendisine 95 milyon liralık ödeme yapılmıştır.

Böylesine liyakatli benzeri idare gösteren insanları görevden aldırmak, fakat ‘özelleştirme’ adı altında 70 milyar dolar üzere mutluluk tarihinin arz nazik yağmasına sebep reşit zihniyetin yapacağı iştir. Vurgun yapamadıkları amacıyla eskimemiş tıpkısı senaryo ile müdürü görevden aldırıp fabrikayı peşkeş ahzetmek mi istiyorlar?”

Mümtaz Polat görevden alınmadan önceki pancar kurum kampanyası zımnında fabrikada düzenlenen merasim Gürsel Erol’un katılması dikkat çekmişti.

Share: