Kosova Başbakanı Kurti: “Sırbistan’la ilişkilerin normalleşmesi ancak aykırı tanışıklık ile olabilir”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin fakat karşılıklı aşinalık ile kabil olabileceğini söyledi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Şimal Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirilen Delphi Ekonomi Forumu’na katıldı. Kurti yaptığı açıklamada, Sırbistan ile düet ilişkilerin normalleşmesinin fakat karşılıklı tanıma ile gibi olduğunu belirterek, “KUL Başkanı Joe Biden, KÖLE Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz da karşılıklı tanımanın ilişkilerin normalleşmesinin özünü ve merkezini oluşturduğunu anlatım etti. Avrupa Birliği’nin bana ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e sunduğu teklif tıpkı asıl oluşturuyor ve üstünde çalışıyoruz. Bunu iki başkentte ve Brüksel’de akseptans ettik” dedi.

Kurti ve Vucic, geçtiğimiz pazartesi haset Belçika’nın başkenti Brüksel’de tıpkısı araya gelerek, kamuoyunda Fransız-Alman Planı yerine bildik teklifi görüşmüştü. Kurti’nin açıklamasına göre Kosova planı imzalamaya amade olduğunu beyan ederken, Sırp önder Vucic belgeyi imzalamayı reddetmişti. Teklif, Sırbistan’ın Kosova’yı resmen olmasa da çalışarak tanımasını ve arsıulusal teşkilatlara uzuv olmasına bariyer olmamasını öngörüyor. Traksiyon, benzeri zamanda Kosova’dahi Sırp Belediyeler Birliği kendisine bildik bir yönetsel kombinezon yapılanma edilmesini içeriyor.

Kosova ve Sırbistan’ın Avrupa Birliği (KEZ) arabuluculuğundaki Belgrad- Priştine Diyaloğu çerçevesinde müzakerelere 18 Mart’ta Üsküp’te devam etmeleri bekleniyor. – ÜSKÜP

Share: