Çin askeri harcamalarını artırıyor

Çin Millî Kongresi, kendisine yönelik yoğunlaşan tehditler karşısında bu yılki askeri harcamalarını yüzde 7’nin üzerinde artıracağını duyurdu.

Kısa müddet içerisinde görevi devretmesi beklenen Başvekil Li Keqiang, kongrede yaptığı konuşmada, “Çin’i bastırmaya ve kontrol altına almaya yönelik aut girişimlerin arttığını” söyledi.

Li, “Silahlı kuvvetler, askeri eğitimi ve genel adına hazırlığını yoğunlaştırmalı” dedi.

Ayrıca kongrede ülkenin 2023 yılındaki tahaccüm hedefi yüzdelik 5 yerine açıklandı.

Pekin’mağara 225 bilyon dolarlık askeri bütçesi, kendisinden dört ikmal elan nazik olan ÇAKER’nin askeri bütçesinin yanı sıra elan hastalıklı kalıyor.

Çin’mağara askeri harcamaları soylu erki tahaccüm beklentilerinin üstünde artırması, silahlı kuvvetlerini ihya konusundaki kararlılığının dahi göstergesi olarak yorumlanıyor.

ABD’li yetkililer, Çin’in önümüzdeki yıllar içerisinde Tayvan’ı işgal edebileceği üzerine uyarılarda bulunuyor. Pekin yönetimi ise askeri tatbikatlarını sürdürüyor.

Tayvan üzerine mütezayit gerilime bile değinen Li, Çin’mağara barışı desteklemesini ancak Tayvan’ın bağımsızlığına cebin çıkmak üzerine üstelik kararlı adımlar atması gerektiğini ifade ederek mutedil ayrımsız tekebbür sergiledi.

Çin, BENDE ile anbean gerilen münasebat ve 1961’den bu yana ilk defa düşüş gösteren nüfus da dahil tevessül etmek için ara sıra zorluklarla alın karşıya.

Yetkililer, ülkenin doğurganlık oranını tezyit etmek hesabına bala bakımı ve terbiye maliyetlerini düşürmeyi planlıyor.

Share: