İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilişik videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çağcıl ayrımsız afet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’üstelik var. Size deprem yahut yeğin olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, ama bir henüz kimsenin ‘Nerede bu fehamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Soylu, içtimai iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedili Format Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Dünyada afet riski sunma faziletli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını tamlayan Aristokrat, gün boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çok iri teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan temas afette vatandaşlarımız esaslı ve tıpkısı o büyüklüğünde da yara benzeri istifham sordu, nerede bu devlet?” ifadesini kullanan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Bu istifham, kıyamet yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıran geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun dominant felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin başat afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın yeğin afeti, Adana, Mersin Ağacı, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde büyüklük oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bilcümle kurumları ve kuruluşları, tamam bakanlıklar, sivil topluluk kuruluşları, Kızılay, polis, güllabi, Fehamet Akarsu İşleri, karayolları, Belde Kentçilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kenar Düzenlilik Komutanlığı, İl Hususi İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, tek karışıklık ve tek teehhür yaşanmadan mehabet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine çabucak 7 bin 574 personelle müdahale edildiğini aktaran Soylu, “35 bine andıran keçe gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini fazla personel, 1500’e yakın araçla bilcümle gelişigüzel oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, benzeri zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Gün Batısı Karadeniz yeğin felaketine 1500’e mümasil çevirgeç, 12 bine mail personel, 26 helikopter, korvet, 14 sahil düzenlilik botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Aristokrat, Adana orman yangınında ise elden 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hisse senedi makineleri esasen 10 bine mail personel, bine andıran miftah ve itfaiye araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın birlikte oldu” bilgisini de paylaşan Vekil Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize başat afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Yeniden binlerce personel yeniden 1500’e yakın araçla afete müdahale ettik. Bilcümle bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 öğün yunak kemirmek çıkarmaya kadar mütehammil haddinden fazla hayatiyet yaparken tek karmaşa, fehamet adına hiçbir panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet bir karye iskân durumunda cümbüş yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günlük umar, savsaklamak, azık getirdik. Yeri geldi periferi asayiş gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi çadır ne battaniye ne soba hangi NAN hangi ruba, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Allah’a haddinden fazla şükür ‘Nerede bu kerem?’ cümlesini hiç duymadık. Onun yerine tek tıpkı tamlık duyduk, Allah devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya lacerem geldik?”

“Olur bu noktaya lacerem geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’bile Cumhur Reisi Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, facia yönetiminde yepyeni bir strateji oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Sadece enkazdan sahn idare etmek değil, kıyamet öncesi, kıyamet yadigâr ve facia sonrası iyileştirme adına bütüncül benzeri facia yönetimi oluşturduk.” dedi.

Afet öncesi tedarik için etkili kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin facia tedarik yılı olduğunu hatırlattı.

Soylu, geçen yılı birlikte kıran terbiye yılı zar ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye facia farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı olarak car ettiklerini bildiren Icra Vekili Aristokrat, 51 bini okul tatbikatı kalkmak üzere 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’üstelik baskın ve ötede tatbikatı, Antalya’da orman yangını tatbikatı, Kütahya’de beyaz zehir tatbikatı, İstanbul Kağıthane’üstelik deprem tatbikatı ve bir nice eskimemiş tatbikatı bu yıl zarfında gerçekleştirdiklerini aktaran Vekil Aristokrat, teşrinisani kocaoğlan amacıyla da “Türkiye Hareket Ajanda Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çok hususi bir akademik faaliyet gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin parçalanmamış risklerini gözeterek, değme ilde riziko kısıntı planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu marifetiyle uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerli yönetimlerle bütün birlikte gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aristokrat, şimdi birlikte bu planların takip ve kıymetlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan kıran müdahale kapsamında bile muhteşem çalışmaları olduğunu tamlayan Aristokrat, seçme şeyden ilk Türkiye Kıran Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu daim kendisine güncellediklerini vurguladı.

Akıbet 3 yıldaki umum afetlere bu tasrif çerçevesinde engelleme ettiklerini ve hiçbir sav yaşamadıklarını tabir eden Soylu, Türkiye Afet Engelleme Planıyla kamu ve sivil toplumun bütün gücünün, kıran çabucak yegâne tıpkısı gövde kadar uzlaşma içinde çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını belirten Soylu, “Aynı eksantrik yeniliğimiz arama kurtarma ekipleri ile ilgili. Bu ekiplere yetişek verilip AFAD çatısı altında rastgele biri akredite edildi. Halen Türkiye’üstelik denklik almış taharri kurtarma ekibi sayısı 61. Polisimizin AK PAK arama kurtarma, jandarmamızın Jandarma Arama Kurtarma timleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 yer müdürlüğünde 27 lojistik, 54 da destek deposu bulunduğunun altını çizen Nazır Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde iş makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı kadar buralardaki malzemeleri anlaşılan periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü adına da afet sonrası ıslah çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, oba kentler alelacele onların yerini alan afetzedelere bir numara yılında evlerini doğrulama etmeye başlıyoruz. Afetlerin acilen ardından nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Son 3 yıldaki cuşuhuruş ve sellerden dolayı bütün 617 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi müzaheret, yıkım ve depresyon kaldırma üzere 98 milyon ve direniş duvarları için gerçekten oylumlu harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 nüsha kıran konutunun inşaatına başladık. Yer ve Kentçilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun hak sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Facia Risk Tenzil Planı (TARAP), Türkiye Facia Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Afet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 cazibe çerçevesinde atıyoruz ve akıbet alıyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımıza dokunan AFAD devingen kabilinden uygulamalarımız, afet yönetimini kolaylaştıran AYDES kabilinden dijital madun yapılarımız var. Çağcıl ayrımsız kıyamet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa zaman Türkiye’bile var. Size deprem veya dominant olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama tıpkısı daha kimsenin ‘Nerede bu azamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: