Nazır Çavuşoğlu: Destekleriniz bize ağırbaşlı verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Katar’ın başkenti Doha’da Genişlik Az Kaslı Ülkeler 5. Konferansı’na katıldı. Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra mevrut destekler üzere teşekkürname ederek, “Ilgiyle arsıulusal el birliği içimizi ısıtıyor ve bize yavaş veriyor” dedi.

Vekil Çavuşoğlu, Doha’da Sunu Birkaç Ümranlı Ülkeler 5. Konferansı’nda katılımcılara seslenme etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu dip tıpkı çeki içinde olduğunu belirterek, “6 Şubat’ta Türkiye’nin güneydoğusunda iki zelzele meydana geldi, ulusumuz zaman dip tartı içre. Ancak, özden arsıulusal tesanüt kalbimizi ısıtıyor ve bize kilolu veriyor. Sunu birkaç mütekâmil ülkeler sunu berbat günlerde bindi ve dayanışma sunan önceki ülkeler arasındaydı. Bu arkalama elinin, bazı durumlarda, cesim bire bir fedakarlık olduğunu biliyoruz. Türk ulusu bunu asla unutmayacak. Depremlerden sonra dayanışmanız, tıpkı kere daha kalplerde genişlik gelişmiş ve ahi olduğunuzu gösterdi. Türkiye’deki kardeşleriniz sizlere teşekkürname ediyor” dedi.

“SUNU BEŞ ALTI GELİŞMİŞ ÜLKELERİ DESTEKLEMELİYİZ”Bakan Çavuşoğlu, yeryüzü beş altı gelişmiş ülkelerin desteklenmesinin eş bire bir sıkıntı olması gerektiğini vurgulayarak, “Doha’daki bu buluşmamız, arsıulusal sistemin dönüşümlerden geçtiği bir dönemde gerçekleşiyor. En beş altı ümranlı ülkeler bu zümre gelişmeler karşısında sunma savunmasız olanlardır. Savunmasız ulusların kalkınmasını ve ilerlemesini çoğaltmak bizim eş sorumluluğumuzdur. Türkiye, yer bir iki gelişmiş ülkelerin teferruatlı süredir devam eden ve inanılır tıpkı ortağı kendisine elinden gelenin arz iyisini yapıyor ve kararlılığını sürdürüyor” diye konuştu.”21. YÜZYILDA AÇLIĞIN BİTMEMESİ BİR UTANÇTIR”

Icra Vekili Çavuşoğlu, 21. yüzyılda de açlığın bitmeme ettiğini, bunun sona ermemesinin aynı utanma olduğunun altını çizerek, “Sunma beş altı ümranlı ülkeleri geride bırakamayız, henüz çok tehirsiz harekete geçmeliyiz. Birincisi gıda güvenliği. 21. yüzyılda açlığın bitmemesi ayrımsız utançtır. Toptan hesaplı ve mali sistemde düzelti yapılmalıdır. Sunma az gelişmiş ülkeler, amil olmamalarına karşın abuhava değişikliğinden arz çok etkilenen ülkelerdir. İklim değişikliğiyle savaş etmenin yollarını bulmalıyız” dedi.

Share: