CHP’li Öztrak: 6’lı masadaki partilerin tutum ekipleri, Türkiye’nin umut takımı kabil

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Üstün Öztrak, “2 yıldır Cumhuriyet Umum Partisi, özlük iktisadi programını toprak toprak gezerek anlatıyor. Öyle büyük, tuvalet, nümayiş mahiyetinde toplantılar yapmıyoruz. Yetmez, şurası söyleyeyim; 6’lı masadaki partilerin iktisat ekipleri, bence bu ülkenin rüya takımı kabilinden. Kâffesi birbirinden kızıl” dedi.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Üstün Öztrak başkanlığındaki Iktisat Masası Heyeti, Tekirdağ’dahi bire bir otelde hareket insanları ve sivil topluluk üyeleriyle bir araya geldi. Toplantı öncesi mütekellim Öztrak, CHP ile muhalefetin iktisat programı olmadığına müteveccih ifadelerin kullanıldığını belirterek, “Evet, bizim ekonomide hangi söylediğimiz belli değilse; pekâlâ bizim umumi başkanımız tıpkısı ülkede dediği yeryüzü fazla yapılan, projeleri yeryüzü aşkın hayata sabık genel başkan oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’na geçtik. Bu ülkeyi yöneten mızrap yorgunu ayrımsız hükümet var; proje üretemiyor, söylüyoruz sakat tıpkısı şeyler yapıyor. Bizim projemiz, programımız yoksa bunlar lacerem oluyor? Lacerem ortaya çıkıyor? 43 tane ili ülfet ettik, 43 ilde bu stratejimizi anlatıyoruz. 2 yıldır Cumhuriyet Ahali Partisi, öz iktisadi programını toprak diyar gezerek anlatıyor. Öyle iri, gösterişli, gösteri mahiyetinde toplantılar yapmıyoruz. Amma Cumhuriyet El Partisi’nde, küçük haddinden fazla deneyimli tıpkı ekibiz. Yetmez, şurası söyleyeyim; 6’lı masadaki partilerin iktisat ekipleri, bence bu ülkenin umut takımı kabil. Bütünü birbirinden kızıl” dedi.

‘STRATEJİ VE PLANLAMA TEŞKİLATINI MUTLAKA KURMAMIZ GEREKİYOR’Öztrak, zaman gelişim insanı, sanayici, esnaf, maraba, işçinin değme şeyi sunma beş altı devlet kadar bildiğini belirterek, “Zımnında devletin daha çok ‘Her şeyi ego bilirim dememesi’ lazım. Toplumun bilcümle kesimleri ile tıpkı araya gelip stratejileri, planları buna bakarak oluşturmaları geçişsiz. Bu çerçevede dahi strateji ve planlama teşkilatını kategorik kurmamız gerekiyor. Kapsayıcı ve sürdürülebilir endüstrileşme desteklenmeli. Yenilikçi, sayısal altyapı ve altyapıyı güçlendirmemiz gerekiyor. Yeşil mutabakata uyum sağlamamız gerekiyor. Bugün bildirme kocaman problemlerimizden biri, enerjinin pahalılığı. Dolayısıyla herkesin değişebileceği saf, emniyetli, sürdürülebilir, çağdaş enerji altyapısını kişi ürettiğimiz enerjiyle birlikte kurmamız lazım. Azık güvenliğini sağlamamız gerekiyor. Düzenlenen tarımı desteklememiz gerekiyor” diyerek konuştu.’6’LI MASA ADINA EKONOMİK VE TOPLUMSAL KONSEYİ ÇALIŞTIRACAĞIZ’Ayçiçeği taban fiyatını parti yerine 16 TL istediklerini belirten Öztrak, “Ama öyle anlaşılıyor kim; 16 teklik imdi çevre fiyatının çok üstünde. Zımnında yeryüzü azından 12, 13 teklik aynı fiyat verilmesi geçişsiz. Onun konusunda da 3 lira devletin prim vermesi lazım ki; ayçiçeği üreticisi şen bir zaman alsın. Önümüzdeki yıl ilk teşrin yapabilsin. Amma planlama olmayınca, bunların hiçbiri olmuyor. Sağlıkta, enerjide, buraya haddizatında aynı da savunma sanayinde eklememiz lazım. Öz kendimize yetmek için kamucu politikalar izleyeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın sunma nazik ekonomilerinden tıpkısı tanesi. en üst uygulaması ‘Çip Yasası’ dediğimiz tıpkı kanun. ‘285 doları, Amerika’dahi çip üretebilmek amacıyla harcayacağım’ diyor. Amerika bunu yapıyorsa, herhalde bizim bile ülkemizde bazı alanlarda, özlük kendimize tam olabilmemiz üzere, bu çeşit politikaları geliştirmemiz muhakkak gerekiyor diye düşünüyoruz. 6’lı masa adina kazançlı ve toplumsal konseyi çalıştıracağız diyoruz. Cumhuriyet Ahali Partisi adina ulusal kazanç konseyini kurmamız gerekir diyerek düşünüyoruz. aksi hâlde kazanç politikalarında sizlerin katkısını sağlamamız cins olmuyor” ifadelerini kullandı.’AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK MÜRACAAT SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ’Öztrak, iktidara gelmeleri halinde düzenleyici ve denetleyici kurumlar üzerinden siyasetin gölgesini kaldıracaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Maliye ve servet politikalarının sürdürülebilirliği büyük. Maliye politikası; ülkeyi bozdurmayacak, para politikası dahi ülkede enflasyona azdırmayacak şekilde uygulanır ve çabaları dahi ülkenin bire bir anlamda faaliyetleri olan taahhüdünü gösteren çabaları dahi güçlendireceğiz. Temsil bütçe açıklarını şu kadarı geçmeyecek diyerek üstlenme edeceğiz. Bu, tıpkısı çabadır. Evet, bu yeni stratejiyle enflasyonu ve akan açığı pekâlâ düşüreceğiz? Bir öğün şipşak hukuk devleti ve mebus sistemin inşasıyla ilişik düzenlemelere başlayacağız. Yetişkin iktisadi politikalarımızı sürdürülebilir olacak. Bunun beraberinde benzeri üstelik Avrupa Birliği ile enformasyon sürecini, üyelik istişare sürecini başlatacağız. 6’lı masa olarak uzlaşmaya vardığımız bazen yasalar var. Bu kanuni düzenlemelerden söz temsili 15 tanesini bodur sürede hayata nakil taahhüdü vereceğiz. ve milletimiz görecek ki; bunları çokça güdük müddet süresince dakikasında hayata geçiriyoruz. Çabucacık bu güveni sağlayacağız. Elbette bu arada almamız müstelzim bir nice dirimlik var. Teessürat şişman. Söz Gelişi; esnafın borcunu yeniden yapılandırılması, faizlerin silinmesi. Çiftçinin borcunu baştan yapılandırılması, faizlerin silinmesi, yatırım malları üzerindeki hususi tüketim vergilerinin kaldırılması. Kombinasyon endüstri bölgelerinin genişletilmesi, bunlara çokça elan çap başkaca sıfır maliyetle, sanayiciye yer teminini sağlayacak birtakım düzenlemelerin yapılması. Haddizatında bunlar var amma genelini anlatıyorum. Bunların hepsini bu süreçte yapacağız.”

Share: