TBMM Başkanı Şentop, Moldova Parlamento Başkanı Grosu ile görüştü Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, temaslarda mevcut olmak üzere geldiği Kişinev’da Moldova Yasama Kurulu Başkanı Igor Grosu ile görüştü.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, beraberindeki yasama kurulu heyeti ile birlikte Moldova’nın başkenti Kişinev’e geldi. Şentop’u Kişinev Arsıulusal Havaalanı’nda Moldova Parlamentosu Başkanvekili Mihail Popşoi ve Hukuk Grubu Başkanı Fiodor Gagauz karşıladı. Divan Başkanı Şentop’a SELIM Fırka Çeltek Saylav Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Altay, CHP İstanbul Mebus Mutlak Karabat ve TBMM Katip Üyesi İshak Gazel haremlik ediyor.

TBMM Başkanı, Moldova sedir başkanı Grosu ile görüştü

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki Parlamento heyeti, Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu ile görüştü. Grosu, Moldova Parlamento binasında Şentop ve beraberindeki heyete ilk Genel Asamble salonunu gezdirdi, ardından da görüşmeye geçildi.

Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu, hem salgın dönemi hem üstelik Ukrayna- Rusya savaşı sırasında yaptığı yardımlardan kontekst Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Türkiye Cumhuriyeti’nin krizin çözümü üzere oynadığı role vurgu eden Moldova Parlamento Başkanı Igor Grosu, erke krizinin farkında olduklarını belirterek, Güney koridorundan doğal gaz nakli üstüne da Türkiye’den destek talebini rapor etti.

Ukrayna-Rusya Savaşı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın en çokça etkilediği ülkelerden birinin Moldova olduğunu vurgulayarak, “Çarpışma, Avrupa asayiş mimarisini etraflıca etkilemektedir. Bu savaşın, Ukrayna’nın komşusu olması dolayısıyla Moldova’yı dahi yakından etkilediğini rüyet ediyoruz. Komşumuz kendisine gördüğümüz Moldova’nın istikrarına ve güvenliğine ehemmiyet atfediyoruz. Türkiye kendisine bu savaşı uluslararası hukukun belirgin benzeri ihlali kendisine görüyoruz. 2014 yılındaki Kırım’ın ilhakından beri Ukrayna’nın bağımsızlığı ve yerey bütünlüğünün korunması gerektiğini savunuyoruz. Bu tutumumuz yalnız Ukrayna ile merbut olmayıp bire bir tavrımız Gürcistan ve Moldova amacıyla de geçerlidir. Gerçekten bu tavrımızı birlikte Acımasız muhataplarımıza bulutsuz benzeri şekilde tabir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Savaşın başlamasından bu yana ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan tutmak amacıyla Türkiye’nin, savaşın sonlandırılması için elinden gelen gayreti gösterdiğini söyleyen Şentop, ileriki aşamalarda birlikte bölgede barışın ve istikrarın sağlanması üzere bu tutumu ve çabaları sürdürmeye bitmeme edeceğini bildirdi. Şentop, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın, ilkin erke ve gıda güvenliği görünmek için, hem havza hem dahi açık tıpkısı coğrafyadaki etkisinin giderek elan fazla hissedilmeye başlandığını vurgulayarak, “Yaşanan bu savaşın ortaya çıkardığı okkalı sonuçlarla çabalamak amacıyla hepimizin henüz yapıcı ve kontak ruhu içerisinde akım etmesi gerekiyor. Türkiye olarak; arsıulusal barışa, güvenliğe, istikrara, sosyal refaha ve kalkınmaya ulama sağlayacak seçme tip adımı desteklemeye, hep imkanlarımızla bu yöndeki çabalara katkı sunmaya bitmeme edeceğiz” açıklamasını yaptı.

TBMM Başkanı Şentop, Moldova Sedir Başkanı’nın Cenup aralık gaz talebiyle ilgili olarak, Türkiye’nin bu konuda dikkatle ve somut hal için istimara yaptığını belirterek, “Moldova’ya dahi yardımcı olmak isteriz” dedi.

FETÖ okulları

TBMM Başkanı Şentop, FETÖ terör örgütünün Moldova’daki faaliyetleri konusuna değinerek, hayatiyet gösteren ilkokul okulun Moldova’nın güvenliği üzere de riziko oluşturduğu uyarısında bulundu.

Gagavuz Muhtar Yeri

TBMM Başkanı Mustafa Şentop görüşmede, 2021 seçimlerinde dört Gagavuz’un Moldova Parlamentosu’na girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin, Gagavuz Köy Muhtarı Yeri’ne yönelik yaklaşımının, Moldova’nın egemenliği ve yerey bütünlüğü çerçevesinde olduğunu belirten Şentop, “Gagavuz Mahalle Muhtarı Yeri, Moldova’nın ayrılmaz benzeri parçasıdır. Gagavuz özerkliğine işlerlik kazandıracak iki yasa tasarısının kabulünü kıvançla karşılamıştık. Artan tasarının kabulünün, Gagavuz soydaşlarımızın Moldova’ya aidiyetlerini güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Gagavuzlulara da ululuk dilini öğrenmeleri, başkentlerinin Kişinev olduğunu unutmamaları ve Kişinev ile yararlı ahzüita kurmaları yönünde teşvikte bulunduklarını kaydeden Şentop, Gagavuz Muhtar Yeri’nin dışlanmaması temennisini dile getirdi. Şentop, Ukrayna’daki savaştan muhit oluşan alıngan buut nedeniyle bu durumdan yararlanmak isteyen bazı çevrelerin olabileceği uyarısında bulundu. Bu şerait altında, Gagavuz Kocabaşı Yeri’ne yönelik adına etraflıca ve birleştirici ayrımsız söylemin kullanılmasının önemine meni eden Şentop, ayrıştırıcı söylemlerin, dengesizlik ihdas etmek talip odaklarca sömürme edilebileceğine meni etti. – KİŞİNEV

Share: