CHP Karabük İl Başkanı Yaşar’dan Boşaltılan Eskipazar Celal Hastanesi ile İlgili Izah: “Ihya mi Yapılacak?

TUNAKAN YILDIRIM

CHP Karabük İl Başkanı Vedat Yaşar, Eskipazar Mehabet Hastanesi’nin etrafında çökmeler tespit edilmesi ve götürüm duvarının dahi kırılmasının ardından boşaltıldığını hatırlattı ve “Dolay düzentileme yapılmadan, temel taşı etüdü yapılmadan işlenmiş ayrımsız sayrılarevi… Erte tıpkısı devir bu arazi kaymadı, bu şifahane faaliyete geçti, ya aynı deprem olsaydı, hangi olacaktı? Yetkililer bu konuda tıpkısı açıklama getirmiyor. Ihya mi yapılacak? Yıkılacak, esasen mı yapılacak? Hangi olacağı anlaşılan değil” dedi.

Karabük’teki, 25 yataklı Eskipazar Heybet Hastanesi, Teşrinisani 2017’bile yapılmıştı. Hastanenin çevresinde, hizmete girmesinden kısa bir süre bilahare çökmeler meydana gelmişti. Hastanenin metanet duvarının de kırılmasının arkası sıra sayrılarevi tedarik amacıyla boşaltılmıştı. CHP Karabük İl Başkanı Vedat Yaşar, şifahane ile ilgilendiren şu açıklamayı yaptı:

“2017 yılında 12 milyona işlenmiş benzeri hastanemiz. Kısaca, bugünkü mülk ile 100 milyon civarında, üç kötü-beş fevk bu fiyatlarda… Yöre emek yapılmadan, dayanç etüdü yapılmadan mamul bir hastane. Hepsinden önemlisi buranın bir zelzele bölgesi olduğu, Şimal Anadolu fay hattı üzerinde mevcut ve Eskipazar’dan bile geçtiği tanıdık tıpkısı zemine, ayrımsız yere; hakeza bir şifahane yapılıyor ve mesnet etüdü yapılmadan yapılıyor. Erte ayrımsız devir bu toprak kaymadı, bu sayrılarevi faaliyete geçti, ya tıpkısı sarsıntı olsaydı, hangi olacaktı?

Hangi olacağı belli değil. Bibi belli değil ne olacağı. Yetkililer bu konuda ayrımsız açıklama getirmiyor. Güçlendirme mi yapılacak? Yıkılacak, tekrar mı yapılacak? Hangi olacağı anlaşılan değil.

Biz bunu yüz kere dile getirdik, milletvekillerimizle geldik, oralarda çekimler yaptık, yetkililerle birlikte görüşüyoruz ama kimsenin tıpkısı özdek söylediği bulunmayan! Ora hala bu şekilde bekliyor ve çürümeye infirak edilmiş bire bir vaziyette, hastanemiz bekliyor.”

Share: