Birçok ilde olduğu kabilinden Adana Kozan’de da kentsel dönüşüme karşı çıkılmış

– Bir Nice ilde olduğu üzere Adana Kozan’de bile kentsel dönüşüme cebin çıkılmış

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan:

“Kentsel dönüşümün siyaseti, partisi olmaz, bu oldukça kayırıcı ve şevket projesi”

ADANA – Kahramanmaraş depremlerinde Adana’nın Kozan ilçesinde dahi 12’si okkalı, 42’si itidalli tutmak üzere çok sayıda çatı hasar alırken, Şehremini Kazım Özgan vasıtasıyla önceki dönemde hazırlanan ‘Kentsel dönüşünüm’ projesine alın çıkıldığı ortaya bundan sonra.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan tahripkâr depremin peşi sıra ayrımsız haddinden fazla ilde olduğu kabil 12 binanın yıkıldığı Adana ve ilçelerinde oluşan hasar sonrası kentsel dönüşüm projeleri yeniden gündeme geldi. Kozan ilçesinde üstelik binalardan 12’sinin ağırbaşlı, 42’sinin ölçülü hasarlı tespitinin peşi sıra Kozan Belediye Reisi Kazım Özgan, 2013 yılında DÜRÜST Parti’den Uray Başkanlığını yürüttüğü dönemde bölüt açıkladığı Mahmutlu ve Cumhuriyet Altını Mahallelerinde yer sarsıntısı riskine karşı hazırladığı kentsel transformasyon projesinin dönemin muhalefeti tarafından engellendiğini açıkladı.

O gün hazırladığı kentsel tahavvül ile örnek olduğunu dile getiren Başbuğ Özgan, serencam tahripkâr depremde bölgedeki hasar oluşumlarına dikkat çekerek o dönüş engellenen kentsel inkılap ile ilçesinin bittabi tıpkısı felakete sürüldüğünü yara deneyimle yaşandığını kaydetti.

Yapacağı kentsel inkılap ile ufki mimari, 4 kıvrım yapılar ve kentin tarihi dokusuna akla yatkın tıpkı proje hazırlandığına dikkat calip Özgan “TOKİ vasıtasıyla düz yazı edilecek olan yapıları aynı zamanda şehir ekonomisinin kalkınması amacıyla çarşı, esnaf dükkanları ve taziye evleri çocuk oyun alanlarının da proje ortamında vadi aldığını dile getirdi.

“İsterlerse çözümleme yapsınlar beton az kazanç”

2013 yılında uygulanmak maksut kentsel transformasyon projesine karşı çıkıldığını ve tehlikenin büyük olduğunu nâkil Kozan Belediye Reisi Kazım Özgan, “Kozan üzere 2013 yılında Cumhuriyet ve Mahmutlu mahallesinde yatay mimari ile kentsel dönüşüm çalışması projelendirdik. İki mahallede meclis kararı aldık. Kentsel dönüşüme o ant TOKİ’yle de görüştük. Uygun kaldık. Kararlar aldık. Türkiye’deki cemi kentlerimizde hele 20 yıldan geçmiş evleri pekâlâ değişim yaşaması geçişsiz. Bizim bu iki mahalledeki özellikle beton kalitesini söylüyorum. Vaktiyle hazır beton yoktu. Ocaklar yoktu. Mucur ocakları yoktu. Anormal çayı diyerek bizim aynı çayımız var. Oranın kumlarıyla genellikle yapıldı. Henüz sonra dahi Ceyhan Irmak’tan Hemite’den kullanıldı. Bunların ilmî olarak dayanımları, beton mukavemeti vermez. Bunu müşahede yerine birlikte biliyoruz. İsterlerse çözümleme yapsınlar beton sınırlı menfaat. Sakat yapıların tamamında tahminî bu şekilde çıkabilir” dedi.

“Kentsel dönüşümün siyaseti, partisi olmaz”

O dönüş kentsel dönüşümün siyasete malzeme edilerek uygulanmadığını amma kentsel dönüşümün politika üstü ayrımsız ebat olduğunu belirten Özgan, “O ahit getirim sağlanıyor denildi. Büyüklük devlete getirim sağlar mı? Hakeza tıpkısı husus peki mu? Halbuki rantı biz oradaki yaşayanlara sağlayacaktık. Bunu elbette anlatmakta zorlandık. Niye? İşin içine maatteessüf siyaset girdi. Maalesef provokatörler girdi tığ orada mahalleyi familya ocak gezdik. Hatta ser aktörlerinin birinin evine iki kez gittim. Anlattım. Hissetmek istemiyor. Çünkü geleceği düşünmüyor. Yani bugün yaşadık. Maraş’ta, Hatay’üstelik yaşanan depremin Kozan’bile yaşamayacağını ki güvence edebilir. Adana’üstelik biliyorsunuz yıkılmalar oldu. Mukaddema Anavarza antika kenti yerle ayrımsız reşit depremden ekolojik ortam. Deprem vaktiyle bunu tekrar tığ gündeme taşınmasını istedik. Şöyle, bir daha böyle hatalar yapmayalım. Bunun siyaseti gayrimümkün. Bunun partisi olamaz. Bu kıytırık kayırıcı projesi, izzet projesi. Biz bunun ardında durduk. Seçimi kaybetsem da ego buradan kavrayışsız hamle atmayacağım sonuna büyüklüğünde peşinde durduk. Başkaca şunu söyledim. Dedim evinize familya vereceğiz. Sizi borçlandırmayacağız. Borçlandıracaklar diye niteleyerek algı yaptılar” diyerek sürecin engellendiğini tabir etti.

“imdi treni kaçırmayın kentsel dönüşümü hep desteklesin”

Konuşmasını sürdüren Özgan, “Ben şunun üzere söylüyorum. Buradan halkımıza, Türk milletine şayet duyulursa, kıytırık bunlara destekçi olunsun. Zira oradaki evlerin hiçbirinde konuşu değeri kalmamış, sıfır. Hiçbir yüklenici girip bile bulunan yapıya derece biçmez kümese derece biçmez, duvara derece biçmez, ağaca ayar biçmez. Vakit Kaybetmeden arsayı değerlendirir. Ne kazanacaklardı, Hangi kaybettiler. Ben dahi tren kaçtı diyorum. artık katar gelirse kaçırmasınlar” diyerek konuştu.

(BRL-HİV-ÖK-Y)

Share: