Çarpma vücudun neresine yapılırsa yeryüzü haddinden fazla kırıcı verir?

İngiliz biyoloji öğretmeni Natalie Wilsher’in kolunda bire bir Albert Einstein dövmesi var. Ayaklarına, el ve bacak bileklerine dahi dövmeler yaptırmış.

Bu dövmeler zarfında arz çokça canını yakan ayağının konusunda ve bileklerine yaptırdıkları olmuş.

BBC’nin “Bana ayrımsız öğüt ver” isimli podcast yayınına konuşan Wilsher, “Acı bedenimizin kendisini koruması amacıyla kullandığı bire bir kat. Duyularımız acıyı istikşaf ediyor” diyor.

Wilsher, “Yağ dokusunun birkaç olduğu ve sinir uçlarının çıktı bulunduğu noktalara çarpma yapılırken insanın canı bundan sonra yanıyor” diye niteleyerek konuşuyor.

Ayak ve kadem bileklerinin beraberinde bacakkalemi, takviye altları ve sine kafesi da herif bedeninin sunma acıya hassas noktaları beyninde.

İğne yapılan bölgedeki sinirlerin beyine dokunaklı sinyalleri gönderdiklerini anlatım eden Wilsher, bire bir kişinin darp yaptırma sürecine yaklaşımıyla aynı diğerininki ortada farklar olacağını söylüyor.

“Elbette kim her insanın elem eşiği farklı” diyor.

Tarihteki geçmiş çarpma

Tarihte bilinen evvel dövmeye Ötzi evet dahi Buzadam adına mezkûr, 1991’bile İtalyan Alpleri’nin ücra tıpkı noktasında keşfedilen ve 5 bin yıldan mufassal süre camit halde kaldığı aritmetik edilen tıpkısı mumya üstünde rastlanmıştı.

Wilsher, “Ötzi’nin dövmeleri çokça pespaye ve belirsizdi. Noktalar ve çizgilerden oluşuyordu. Antropologlar bunun aslında tıbbi gerekçelerle mamul benzeri tuhaf akupunktur olduğu kanaatine varmıştı,” diyor.

O dönemde dövmenin deride açtığı yaraların zahir otama edildiğini iptila ettiğini söyleyen Wilsher, yaraların ağız ağıza iyileşmesinin belki dahi aylarca sürdüğünü tutum ediyor.

Wilsher, “O dönemlerde, Taş Devri’nde, Bronz Çağı’nda bu dövmeleri yapabiliyor olmaları ve bu süreçte hastalığa yakalanmamaları tahammülfersa tıpkısı özdek. Bu bilgiye ve donanıma erbap olmaları haddinden fazla olağanüstü,” diyor.

Dövmeler devir içerisinde insanların öz hikayelerini beyan etmek amacıyla seçtikleri tıpkı posta birlikte oldu.

Biyoloji öğretmeni Wilsher, “Mitolojiye bakarak Efe James Cook 18’inci yüzyılın sonlarında Pasifik Okyanusu etrafında gezi ederken ayrımlı dövmeleri olan bir nice insana rastladı. Bunu gören gemideki tayfanın yüzde 90’ının bu seyahatlerini anlatan dövmeler yaptırdıkları söylenir,” diyor.

İngiliz donanmasındaki denizciler dahi bu geleneği sahiplendi ve seyahatlerini resmeden dövmeler yaptırmaya başladı. Bu dövmeler idrar ve baruttan oluşan tıpkı karışımla yapılıyordu.

19’uncu yüzyılın sonlarında, Thomas Edison’un yazıcısı esas alınarak geliştirilen dövme makineleri kullanılmaya başlandı.

Wilsher, bu makinenin 1875’te yapıldığını ve o günden bugüne da çokça değişmediğini söylüyor.

Bu makineler kayırıcı derisini dakikada 50 ila 3 bin misil iğneleyebiliyor.

Vücudun sunu büyük organı

Ten insan vücudunun yeryüzü iri organı ve insanın ağırlığının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Derinin en son tabakası seçkin 28 günde tıpkısı yenileniyor.

Peki ama cilt yenilenince darp mürekkebi hastalık silinmiyor?

Biyoloji öğretmeni Natalie Wilsher, derinin üç katmanı olduğunu söylüyor: ense tabakadaki epidermi; damarların, çalma bezlerinin, foliküllerin ve sinirlerin olduğu mutedil tabakadaki dermi; ve arz içteki, genişlik baskı ve derinin sunu semiz olan tabakası olan hipodermi.

Wilsher, “Dövmenin mürekkebi dermiye enjekte ediliyor kim burada acıyı araştırma fail sinirler var. Dövmeler ten yenilenince silinmiyor zira derinin itidalli tabakası epidermi tarafından korunuyor,” diyor.

Dövme mürekkebinin dermiye enjekte edilmesiyle, beynin “Aman Tanrım, yaralandım” mesajı aldığını, bunun konusunda bu noktaya akyuvarlar yolladığını ve akyuvarların de mürekkebi tüketerek kan akışına göndermeye çalıştığını söylüyor.

Ancak bileşik pigmentleri çokça şişman olduğu amacıyla bunun gibi olmadığını ve mürekkebin silinmediğini belirtiyor.

Natalie Wilsher, “İşte bu yüzden dövmeler temelli oluyor ve epiderminin üzerinden onları görebiliyoruz,” diye niteleyerek konuşuyor.

Share: