“Romatoid artriti kireçleşme ile karıştırmayın” uyarısı

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, halk beyninde “iltihaplı eklem romatizması” yerine bilinen romatoid artritin (RA) geçmiş semptomlarını 30-50 yaş ortada gösterdiğini belirterek, “Halk ortada kireçleme diye bilinen ayrımsız tuhaf iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır.” ifadesini kullandı.

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi’nden yapılan açıklamada konuya ait değerlendirmeleri kayran düzlük Dr. Öğr. Üyesi Topal, romatoid artritin, ilkin el parmak eklemleri atılmak amacıyla birlik vücuttaki eklemleri tutabilen süreğen iltihaplı aynı romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde mihman deformiteye sebep olabileceğini nâkil Topal, müstakbel yaşlarda kişilerin günce işlevlerini adına getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin ilk semptomları eklemlerde şişik, kızarıklık ve ısı artışı şeklindedir. Beraberinde sabahları eklemlerde nakıs saati bulan sertlik, ağızda kuruluk, flaş kuruluk ve çökme hissi evet.” ifadelerini kullandı.

RA’nın sanılanın aksine yaşlılıkta görülen tıpkısı çor olmadığını nâkil Topal, şu bilgileri verdi:

“Romatoid artrit çabucak ileri yaşta görülmüyor. İlk semptomlarını 30 ile 50 gözyaşı ortada gösteriyor. El beyninde kireçleme diye niteleyerek bilinen aynı zümre iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit artık ati yaşlarda görülür. Diz, taban ve ahali ekleminde görülür, sabahleyin eklemlerdeki katılığı 5-10 dakika civarındadır. Parmaklarda deformiteden tezayüt nodul şeklinde küçük merkez değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, kaplıca tedavileri kâr sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, soğuk mührelemek gerektiğinden kaplıca tedavisi bu hastalar amacıyla makul değildir.”

“Er tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın irsî yönünün bulunduğunu, fakat ailesinde bu rahatsızlığı taşıyan değme hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Kalıtım Bilimi faktörlerin birlikte çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar gibi etmenler romatoid artrit gelişiminde nümayiş oynar. Tanılama konulan seçkin hastada eklemlerde biçim bozukluğu imkânsız. Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. Yeryüzü sık eklemleri tutsa de ayn, akciğer, kalp damar hastalıkları, zaman tablosunda bozukluklar, ten tutulumu, ten altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu dahi görülebilir.”

Topal, iltihabi romatizmalarda egzersizin yararlı olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin variyet boyu sürdüğünü bildirdi.

Kovid-19 aşısı ile RA ortada gelişigüzel ilişkinin olmadığını aktaran Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, deva kullanımına ilgilendiren, “İlaçlar doktor kontrolünde düzenlenmeli. Remisyon dönemlerinde hekim önerisiyle aynı müddet ilaçlar kesilebilir ancak bu süreçte da hekim kontrolleri aksatılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Share: