Büyük zorluklarla üretilen kışlık peynirler tezgahlardaki yerini aldı

Diyarbakır’bile şita mevsimi öncesinde it canlı şartlarda üretilen kışlık peynirler, satışa sunulmak üzere tezgahlarda yerini aldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde besicilik kapasitesinin iri olmasından periferi üretilerek yurdun ciharıyek yanına gönderilen peynir, şita aylarının yaklaşmasıyla alay malay sevimsiz gelgel depolarından çıkarılarak tezgahlara konuldu.

İlkbahar aylarında inat, kucak ve inekten sağmal sütle yapılan kışlık peynir, nisan ve mayıs aylarında sevimsiz gelgel depolarına konulmaya başlanıyor. Aylarca depolarda bekletilen peynirler, eylül ve ilk teşrin aylarının sonlarına akilane çıkarılıyor.

“Ne büyüklüğünde bekletilirse tadı o kadar ferah peki”

Sur ilçesinde yıllardır peynircilik fail Hamza Esin, kışlık peynirlerin ne kadar fazla bekletilirse tadının bir o büyüklüğünde elan dolgunca olacağını söyledi.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte depolardaki peynirlerini tezgahlara çıkarıp müşterilere sunduğunu tamlayan Ilham, “Salamura, belik, kem erimiş peynir ve otlu peynir kış aylarında yeğleme edilen çeşitlerdendir. Bunlar, ilkbahar aylarında muannit, kucak ve susak sütlerinden toplanıp tıpkısı araya getirilmesiyle oluşuyor. April ve mayıs aylarında kışlık peynirlerimiz üretiliyor. Bu peynirlerin tuzları az buçuk henüz fazla veriliyor. Kışlık peynirler hangi kadar aşkın depolarda kalırsa tadı tıpkı o kadar iyice ve yağlı peki. Arz az 3 kamer depolarda bekletilmesi gerekiyor. Eylül ve teşrinievvel aylarında kışlık peynirlerimizi çıkarmaya başlıyoruz” dedi.

Peynir pazarlarındaki fiyatların marketlere bakarak daha akla yatkın olduğunu ifade fail Sabah Yeli, “Kışlık peynirlerimiz evcil ve tabii üretimdir. Marketlerdeki peynirler üretimlik çıkışlı olduğu için afiyet açısından sağlam bile bereketli olmayabiliyor. Bizim köy peynirlerimiz, Gıda Ekincilik ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığıyla denetimden geçip öyle satışa sunuluyor” ifadelerini kullandı.

30 yıla yakındır dar dışında yaşadığını tamlayan müşteri Mehmet Oruç, peynir fiyatlarının akla yatkın olduğunu söyleyerek, “Taşkın mekanlarda tıpkı bardak öz ve kahvehane 50 liraya satılıyorsa, peynirin kilosunun 120 lira olması gayet normaldir. Kışlık peynir sofralarımızın vazgeçilmezidir. Şita ayları üstelik yaklaştığı için merbut kışa tedarik yapmamız ister” diyerek konuştu. – DİYARBAKIR

Share: