Borçka’da 44 afetzede aileye eskimemiş konutlarının anahtarları verildi

Artvin’in Borçka ilçesinde yapımı tamamlanan 44 kıran konutunun anahtarları, planlı törenle doğruluk sahiplerine doğrulama edildi.

Vali Yılmayan Zirve, Artvin Çoruh Üniversitesi Borçka Acarlar Çığır Yüksekokulu’ndaki törende, kıran öncesi tedarik, kıran anı müdahale ve afet sonrası ıslah tevessül etmek üzere üç aşamalı bütünleşik tıpkısı kıran idare sisteminin uygulandığı Türkiye’nin, bu noktada haddinden fazla aleniyet katettiğini söyledi.

“Allah ülkemizi ve milletimizi her tür afetten müdafaa eylesin.” ifadesini kullanan Zirve, konutların yıpranmamış sahiplerine tatlıca olmasını diledi.

AFAD İl Müdürü Kemal Şenlioğlu, Borçka’nın Alacalı, Avcılar, Civan, Hazine, Maral, Güzelyurt ve Kaleköy köylerinde ayrışık tarihlerde meydana gelen heyelan ve seylap zımnında hak sahibi akseptans edilen 44 eş üzere Katarakt Mahallesi’nde 44 kıyamet konutunun yapımının bitirilmek amacıyla olduğunu belirterek, dairelerin kâtibiadil nezdinde yapılacak kurayla belirleneceğini aktardı.

Şenlioğlu, 2021 yılında yapımına başlanan konutlara ilişkin bilgelik vererek, şunları kaydetti:

“Konutlarımızın cesaret köylü ifa bilgileri kesin borçlandırma işlemleri yapıldıktan sonradan ortaya çıkacaktır. Değişmez borçlandırma bedelleri geçmiş 2 yıl idraksiz ödemesiz, 18 yıl faizsiz anlayışsız ödemelidir. Konutların yapımında bizlere destek olan Sayın Valimize, emeği geçen gelgel ve kuruluşlarımıza, yüklenici firmaya ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım. Konutlarımızın afetzede adalet sahiplerine esaslı olmasını istek ayar, afetsiz eyyam dilerim.”

Konuşmaların peşi sıra ad çekme çekimi yapılarak anahtarlar teslim edildi.

“Çokça mutluyuz ve heyecanlıyız”

Civan köyü sakinlerinden Izzetinefis Çavdar, 1987 yılında köylerinde yaşanan heyelanda evlerinin kullanılamaz ayla geldiğini belirterek, “O günden beri yıpranmamış evimize kavuşmanın beklentisi içerisindeydik. Eşimle gelişigüzel kura çekimine geldik. Yıpranmamış evimizi kura çekimi sonucunda aldık. Haddinden Fazla mutluyuz ve heyecanlıyız. Devletimizden ve hükümetimizden Cenabıhak razı olsun. Bu evlerin yapılmasında emeği geçenlere çokça teşekkürname ediyoruz.” diye konuştu.

Kadir Erdoğan ise Referans köyünde 2002’de meydana mevrut başat felaketinde hep servet varlığını kaybettiğini anlatarak, “Evimizi, ahırımı ve 40 hayvanı yeğin alıp götürdü. Yıllar sonradan eskimemiş evimize kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah razı olsun, devletimiz bizlere cemaat imdi ve bugün evlerimize kavuştuk.” dedi.

AFAD İl Müdürlüğünce düzenlenen törene, Borçka Kaymakamı Melik Contarlı, Borçka Belediye Reisi Ercan Orhan, Acarlar Çığır Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ardıç, davetliler ve hak sahipleri katıldı.

Share: