BM Genel Sekreteri Guterres 6 yıl sonradan Irak’ta

Konfedere Milletler (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres resmi temasları kapsamında 6 sene sonradan ilk kez Irak’a geldi.

Konfedere Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Irak’ta barışı, âdem haklarını ve Iraklılar amacıyla sürdürülebilir tıpkısı kalkınmayı sürdürme çabalarını desteklemek üzere 6 yıl bilahare ilk kez Irak’a geldi. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya mevrut Guterres henüz sonra düzenlenen eş matbuat toplantısında konuştu. Elan geçmiş bile bir nice kez başşehir Bağdat’a geldiğini fakat bu kat dayanışma ziyareti için Irak’ta bulunduğunu söyleyen Guterres, “Irak halkı, Irak’ın demokratik kurumları ve BM’nin ülkede mevcut kuruluşları ile dayanışmayı destekleyen ve Iraklıların karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelebileceklerine olan güvenimi anlatım ettiğim benzeri dayanışma mevcut. Irak halkına büyük benzeri hayranlığım var. Ülke süresince yerinden edilmiş Iraklılarla biraz kere tanışma fırsatım oldu. Antrparantez Ürdün ve Suriye’deki Iraklı mültecileri dahi musahabe etme fırsatım oldu. Hükümetin devlet dışındaki Iraklıların dönmesine cevaz yöneltmek amacıyla gösterdiği çabaları bile beğenmek istiyorum. Elbette biz bile bu çabaları mecmu yerine destekleyeceğiz. Irak halkıyla tesanüt ortamında olduğumu aynı misil henüz belirtirken, Irak’ın demokratik kurumlarla sulh ve zenginlik içinde tıpkı geleceğe cemaat olmasını rüya ediyorum” dedi.

BM Umumi Sekreteri Guterres’in ziyareti kapsamında, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve diğer hükümet yetkilileri ile bire bir araya gelmesi bekleniyor. Guterres, başşehir Bağdat’taki deneyimsizlik ve eş hakları grupları ve BM personeli ile birlikte görüşmeler gerçekleştirecek. Guterres’in erte ise ülke zarfında yerinden edilmiş kişilerin kaldığı ayrımsız kampı ve Irak’ın kuzeyinde bulunan bir rehabilitasyon merkezini de konuşma etmesi öngörülüyor. Bağdat’tan Erbil’e gidecek olan Guterres burada, Irak Kürt Lehçe Yönetimi (IKBY) yetkilileri ile ziyaret gerçekleştirecek.

BM Genel Sekreteri Guterres, Irak’taki temaslarını tamamlamasının ardından Katar’ın başkenti Doha’ya geçerek, bu sene 5.’si düzenlenen Beş Altı Ümranlı Ülkeler (LDC5) zirvesine katılacak. – BAĞDAT

Share: