Bileğinin gücüyle engellere cebin mücadele veren zihayat sportmen, milli merkez amacıyla çalışıyor

Denizlili bedensel sakat Süleyman Gülnar, ayrımsız yıl ilk başladığı güç güreşi sporunda millî şampiyonalarda elde ettiği dereceleri milli formayla elverişsiz dışına atmak istiyor.

Babadağ ilçesine bağlı Ahıllı Mahallesi’nde dinç, doğuştan yürüme bozukluğu ve türlü engelleri mevcut 19 yaşındaki Süleyman Gülnar, 2021 yılında bocce sporuyla ilgilenmeye başladı.

Denizli Engelliler Spor Kulübünde antrenörler vasıtasıyla bukağılık güreşine yönlendirilen Gülnar, tutkuyla bağlandığı bu sporda kendisini serian geliştirdi.

Gülnar, Çankırı’birlikte 29 Orak Ayı 2021’de düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda üçüncülüğü kazandı.

Karabük’te 12 Mart 2022’de düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Güç Güreşi Şampiyonası’nda bile sol branş 55 kilogram kategorisinde ikinci olan Gülnar, milli takıma gidermek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Süleyman Gülnar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bocce oynadığı tam ellerinin tüvana olduğunu gören benzeri hocasının kendisini bu spora yönlendirdiğini, evinin deposuna kurduğu konum bisikleti, ağırlıklar ve çatıya astığı iple çalışmalara başladığını söyledi.

Günde 12-13 saat çalıştığını anlatım eden Gülnar, şöyle devam etti:

“Öncelikle bisikletle ısınmayı yapıyorum. Isınmayı yaptıktan sonraları balkonda lastikle bileklerimi ısındırıyorum. Sonradan hocamın bana yazdığı program dahilinde hareketleri yapmaya başlıyorum. Haftada ayrımsız gün salona gidiyorum. Orada bilek güreşi ve maharet antrenman yapıyorum. Sürekli çalışmamız gerekiyor. Muazzam aynı yılımızı düzentileme vererek harcıyoruz. İpe tırmanıyorum. İpte asılı kalıyorum ince aynı süre, kalabildiğim kadarıyla. Bunun dışında ağırlıklarla çalışıyorum.”

Mücahede ortamının ensiz olduğunu, malzeme eksiğinin bulunduğunu nâkil Gülnar, bütün zorluklara rağmen yılmadığını anlattı.

“Kendime güveniyorum”

Avrupa ve dünya şampiyonaları seçmelerinde başarılı gelmek istediğini dile getiren Gülnar, şöyle konuştu:

“Hedefim milli takıma müracaat etmek. Bunu muvaffak olmak istiyorum. Daha mebzul şartlarda çalışsam eminim çok daha gani yerlere gelebilirim. Kendime güveniyorum. Milli mızıka formasını yürütmek için çokça çalışıyorum, yılmıyorum. Bilakis müşkülat beni daha çok ateşliyor. çıktı hırslanıyorum. Yapamadığım şeyleri elan dolgunca fora etmek üzere çokça çabalıyorum. Haddinden Fazla daha dolgunca yerlere geleceğim ve milli mızıka formasını birlikte giyeceğim.”

Anne Zeliha Güç ise oğlu ile gurur duyduğunu belirterek, “Biraz zor imkanlarla, karye yerinde çalışmaya bitmeme ediyoruz. Maddesel ve manevi, elimizden gelen destekleri vermeye çalışıyoruz. muttasıl çalışıyor. Oğlum elan bereketli şartlarda çalışabilirse Türkiye birincisi olacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Share: