Hava Bilgisi sarı kodla uyarmıştı! İstanbul’da baran başladı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü, aksata günü aralarında İstanbul karışma 17 ilde yağmur uyarısı yaptı. Pazartesi günü itibarıyla İstanbul’üstelik sabahleyin saatlerinde derbent çevresindeki bazen ilçelerde baran başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde etken olduğu tanıdık yağış zımnında trafiğe çıkan vatandaşlar zorlukla kat alabildi.

17 İLE SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Soluk kodlu ihtar yapılan iller ortada Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce saha alıyordu. Bursa’bile ve daha bir nice bölgede bile sabahleyin saatlerinden itibaren baran etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği dahi toplumsal medya hesabından uyartı mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; erte geçmiş saatlerden itibaren İstanbul’dahi boğanak ve gök curcunalı boğanak yağışların; fasılalı ve evcil yerine akva olması bekleniyor. Şappadak hâkim ve akarsu baskınına karşı titiz ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Umumi Direktörlük, hava sıcaklığında yüce bir değişiklik olmayacağını birlikte açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Zerrin, havada “potansiyel felaket durumu”na meni ediyor. Durum edilen meteorolojik fenomen olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek işler üstüne dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: