Tarımın başkenti Konya, şimdi bile gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, demin dahi gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, şimdi gastronominin başkenti koyulmak için kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Gaye İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık yemek kültürünün tanıtımı için bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in ağır sıklet bent gördüğünü söyledi. Komutan Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu gibi artık inşallah gastronominin birlikte başkenti olacak. Ayrımsız hükûmet merkezi kent olarak bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu sunu gani şekilde yapmak amacıyla çabalama gider ediyoruz. Herkesi GastroFest için Konya’ya nida ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın kemirmek kültürünün tanıtımına katkı keşfetmek için bu sene ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde seçme periyot on binlerce hoşlanma tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Amaç İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çok sayıda medeniyete sülale sahipliği yapan, üreten ayrımsız şehir olduğunu belirterek, bu yönünü mevrut misafirlere aktarmak istediklerini rapor etti. Başbuğ Altay, “Hepinizin bildiği kabilinden aslında benzeri öz nerede üretiliyorsa orada yenir. Nedeniyle Konya, bu ürettiklerini sunma güzel şekilde sofraya sunmak üzere haddinden fazla pahal bire bir gayret harcama etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu an itibariyle tığ üstelik gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya mücahede ediyoruz. Çok bati aynı katılma var. Özellikle site dışından haddinden fazla kısık ayrımsız katılma var. Bu vesileyle hele mıntıka coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi özellikle tefhim etmek isterim” dedi.

“Bu festival Ateşbaz-ı Veli Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Düzenlenen festivalde ana temanın Ateşbaz-ı Ege Hazretleri olduğuna vurgu eden Komutan Altay, “Konya denilince akla evvel gelen Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı da Ateşbaz-ı Iye Hazretleri… Gerçekte gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Ege Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere herhangi bir zaman bu konuda bindi olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Iye Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları için hemşehrilerim yerine teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi yalnız etliekmekle bağlı değil”

Konya’nın bayrı benzeri yemek kültürüne erbap olduğunu ancak bundan sonra etliekmekle tanındığını dile getiren Başkan Altay, “Konya denilince sunma mehabetli yemek etliekmek. Hepimizin da yer çokça sevdiği Amma Konya’yı yemeden içmeden etliekmekle tespit etmek balaban benzeri butlan peki. Konya’nın coğrafi işaretli iz başvuru sayısı 100. Şu temel büyüklüğünde 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Dolayısıyla gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, köhne peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kadar sac arası özellikle atılmak amacıyla; höşmerim helvası kabil tatlılarımızı ve içeceklerimizi birlikte görebileceğiniz tıpkı festival hazırladık” diyerek konuştu.

Gastrofest takkadak bedenleri değil gönülleri dahi doyuracak

Bu sene ikincisi düzenlenen GastroFest’te aşındırmak dışında türlü içtimai etkinliklerin birlikte hazırlandığına meni fail Başkan Altay açıklamasında, “Vakit Kaybetmeden bedenleri amonyaklamak yetmiyor. Bunun amacıyla biraz bile gönülleri doyuracak amal da yapıyoruz. Alelhusus dallar amacıyla muhteşem etkinlik alanları oluşturduk. Mevrut ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı ağır ezgi tıpkısı göz bekliyor. Ilişki akşamına kadar Konya’dahi gastronomi namına temas molekül var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 dönem ziyaret edilebilecek tıpkı şehir”

Komutan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında şanlı benzeri kayran edindiğine özen çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu kadar daha çok dahi inşallah gastronominin benzeri başkenti olacak. Tıpkısı payitaht site yerine bu konuda birlikte üstümüze düşen sorumluluğu yeryüzü gür şekilde anlatmak üzere çaba sarfiyat ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. GastroFest’e gelemedik diyerek üzülmeyin. Konya 365 aktarılma konuşma edilebilecek benzeri kent.”Share: