Bicik kanserinde farkındalık üzere ‘pembe’ otobüs

Meme kanserinde farkındalık için ‘pembe’ otobüs

Bicik kanserine dikkat görmek üzere şehirler arası otobüsü pembeye kapladılar

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da meme başı kanserinde farkındalık oluşturulması ve ilgi çekilmesi üzere Van-Diyarbakır seferi işleyen otobüs gülgûn rengine kaplandı.

1-31 Teşrinievvel Bicik Kanseri Farkındalık ayı çerçevesinde Diyarbakır Otogarda Gülgûn Otobüs projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Farkındalık çerçevesinde Van firmasına ilgilendiren Van-Diyarbakır-Van ortada hizmet veren ayrımsız otobüs gülgûn giydirilerek meme kanserinde er tanının önemini farkındalık oluşturuldu. Pembe kurdele ile çalışanlar otobüsün başına geçti, otobüs önceki seferine başlayarak vatandaşların dikkatini çekti. Lansman toplantısına Ilbay Yardımcısı Abdullah Rençper, Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yetişkin, Dicle Üniversitesi Hastanesi Onkolog Prof. Dr. Mehmet Mehabetli Kaplan, otobüs firması CEO’su İrem Bayram, kanser tedavisi gören marazlı ve vatandaşlar katıldı.

“İlk tarama tırı Diyarbakır’a sipariş verildi”

Ilbay Yardımcısı Abdullah Çiftçi, meme başı kanseri ile ilişik tarama tırı ısmarlama verdiklerini müjdeledi. Fellah, “Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi namına keyif mülk müdürümüzle beraber duraksız tarama tırı hazırlama aşamasındayız, siparişlerini verdik ve bütün Diyarbakır’ı gezecek ve meme başı kanseriyle ilgilendiren tarama yapacak. Bu konuda ilimiz bire bir farkındalığı ortaya koymuş olacak” şeklinde konuştu.

“Erkeklerde birlikte görülüyor”

Meme Başı kanserine 22 yaşında yakalanan ve şuanda 31 yaşında olan Elif Bozkurt, erken teşhisle hayata tutunduğunu kaydetti. Bozkurt, “22 yaşımda bicik kanserine yakalandım, çok erken yaşta duş alırken ele mevrut kitleyle ayırt ettim. İhmal etmeden doktora gittim, erken fark etmemin avantajları tedavim gücük sürdü. Ama gene de kimyasal tedavi, radyoterapi, ameliyat oldum ve şimdide hormon tedavim bitmeme ediyor. Banko haddinden fazla adamakıllı ayrımsız etkinlik oldu, gürültülü getireceğini düşünüyorum, Diyarbakır’dan Van’a makul seyahat yapacağız. Hangi kadar ilgi çekerse kadınlarımız hele doktora gidip kontrollerini yapabilirler, bence ilgi çekecek. bu arada bicik kanseri erkeklerde de var, 100 kişiden birinde çıkıyor ve onlarda gidip kontrollerini yapsınlar” dedi.

“Bölgemizde gözyaşı ortalaması bağan”

Dicle Üniversitesi Hastanesi Onkolog Prof. Dr. Mehmet Büyük Kaplan, bölgede meme kanseri hastalığına rastlanma oranı batıya bakarak 10 gözyaşı henüz amiyane olduğunu kaydetti. Kaplan, “Bicik kanserinin önemi çok çok, hepimizin bildiği üzere bizim bölgemizin da tendürüst hastaların elan aşkın olması batıya kıyasla ortalama 10 gözyaşı daha tüvana marazlı görüyoruz. Bu sebeple bu hastalarımızın taranması ve hayatlarının kurtarmamız çok kocaman. Bicik kanseri taramamız haddinden fazla heybetli bu hastalığı ne büyüklüğünde er yakalarsak o kadar hastayı kurtarma şansımız artıyor” diye konuştu.

Share: