Diyarbakır ruzname: Diyarbakır merkezli 3 ilde ‘Kabzımal Çetesi’ operasyonu: 6 murakabe

DİYARBAKIR merkezli 3 ilde eş anlı gerçekleştirilen ‘Kabzımal Çetesi’ operasyonunda, facebook hesapları üzerinden esasen sıfır sebze ve ürün ürünlerinin satışını; toptancı ve komisyoncuların gösterişli bulunduğu sayfalara zar vererek dolandırıcılık işleyen 6 kaka gözaltına makbuz.

Diyarbakır, Ankara ve Manisa’da facebook hesapları üzerinden turşuluk biber, salatalık, un, domates, firez mantarı, husye, çilek kabil ürünleri halcilerin, toptancıların ve komisyoncuların bati namına bulunduğu sayfalara zar vererek dolandırıcılık işleyen ‘Kabzımal Çetesi’ne müteveccih İl Itimat Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaş Bölüm Müdürlüğü ekiplerince 2 kamer boyunca beceri ve fiziksel strateji yapıldı. 18 Ekim’de 3 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 6 sakil yakalanarak gözaltına makbuz. Yapılan aramada, suça konu olabileceği değerlendirilen 16 telefon ile 9 gümüş anaç, 1 hard disk, 1 kurusıkıdan tağyir tabanca ve çok sayıda banka kartı ele geçirildi.

OLMAYAN ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPMIŞLAR

Şüphelilerin inanılır esnafların profillerini kopyalayarak düzme hesaplar üzerinden alıcılarla bağlanak kurdukları, bu amaçla insanlarda atılganlık duygusu oluşturarak aslında olmayan ürünlerin satışını yaptıkları ve vatandaşlar üstünde hakimiyet kurmak amacıyla canlılık gösterecekleri ildeki ürün göveri potansiyeli, bölgedeki doğacak mevrut nakız, toptancı ve komisyoncuların bilgileri ve ortalık fiyatları gibi unsurların araştırmasını yaparak profesyonelce hazırlanmış dolandırıcılık eylemini yaptıkları tespit edildi. Çevre araştırması özne dolandırıcıların kamera girmek amacıyla piyasada satılan ürünlere fiyatların haddinden fazla altında ilan verdikleri, alıcıları tefhim etmek için genel ağ ortamından topladıkları toprak, ilgi ve bahçelerde fariğ biber, domates, salatalık kabilinden ürünlerin fotoğraflarını paylaşarak vatandaşları dolandırdıkları belirlendi. Kendilerine inanmayan esnafa referanssız gelişim yapmadıklarını, yıllardır piyasada olduklarını, bu fiyatlardan ürünleri bambaşka yerde ve zamanda bulamayacaklarını söyleyip güdük zamanda karar vermeye zorlayarak güvenmelik veya iz bedelinin tamamını başkalarına ilişkin hesaplara aktararak erek şaşırtma için gittikleri tespit edildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri bitmeme ediyor.

Share: