Belçika İslam Katakulli Yerleşmiş, işleyişine müdahalesi gerekçesiyle Hak Bakanı’nı dava edecek

Belçika İslam Hile Oturmuş, işleyişine gayrikanuni şekilde engelleme ettiği için Türe Bakanı Vincent Van Quickenborne üzerine dava açacağını duyurdu.

Quickenborne, aynı süredir Belçika’da Müslüman toplumu kaşkariko fail Müesses, görevini hesabına getirmemek ve Fas ile Türkiye’nin etkisi altında olmakla suçluyor.

Bakan’ın çabaları sonucunda Kurul’un eski başkanı Düzelme Echallaoui 2018’de görevden münfail, 1 Eylül’de ise Brüksel Hususiyet Mahkemesi bu eylemin anayasaya çap olduğuna değişmeyen vermişti.

Ardından Quickenborne karara alın sorun açacağını ve “hilekarlıkla mücadeleye bitmeme edeceğini” ifade etmişti.

Belçika İslam Künde Müesses, mahkeme kararına rağmen Kurul’a alın taşlama ve tenzil içeren tutumunu değiştirmediği için Bakan’ı sorun edeceğini açıkladı.

Görevi 2018’de Faslı Echallaoui’den devralan Mehmet Yüksek, AA muhabirine yaptığı açıklamada “Sonuç dönemde mevcut Türe Bakanı’nın bize alın aldığı pozisyonun tamamen siyasal gerekçeleri olduğunu hesap ediyorum. Hiçbir objektif sebebi yoktur. Zaman bağımlı tutulduğumuz laiklik ilkesine yeraltı ve gayrihukuki muameleyi ne buradaki Müslümanlar hangi onların baziçe kurumu akseptans etmektedir.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: