Barajdan baraja akarsu takviyesiyle ekincilik yapılan havzada hasat başladı

Diyarbakır’dahi bu yıl yağmur azlığı dolayısıyla kuruma tehlikesiyle yüz yüze mütezayit Devegeçidi Barajı’na bir eksantrik barajdan dökme 20 milyon metreküp su sayesinde ekincilik yapılan 58 bin dekar alanda hasat başladı.

Devegeçidi Çayı üstünde sulama için 1972’üstelik kurulan, 220 milyon metreküp akarsu cem hacmine erbap baraj gölündeki akarsu seviyesinde, yağmur azlığı, iklim değişikliği, buğulaşma gibi nedenlerle sonuç yıllarda düşüş yaşandı.

Baraj suyundan faydalanarak tarımsal faaliyet yürüten çiftçilerin kuraklık riski zımnında yaşadığı bulut, Diyarbakır Susuzluk Kriz Koordinasyon Merkezinin “baraja su takviyesi yapılması” kararıyla sona erdi. Karar doğrultusunda DSİ 10. Kesim Müdürlüğünce hesaplı çalışmayla Dicle Baraj Gölü’nden 20 milyon metreküp suyun Kralkızı Dicle Anne Sulama Kanalı ile Devegeçidi Baraj Gölü’ne taşınması sebebiyle barajdaki su düzeyi arttı.

Kanallar vasıtasıyla, 6 milyon kilovatsaat enerji kullanılarak, 59 kilometre mesafeden Devegeçidi Barajı’na taşınan suyla darı, cehre, göveri ve hububat yetiştirilen 58 bin dekar alanda üretimi sürdüren çiftçiler hasada başladı.

“Arazimizi sulayabildik, DSİ’ye teşekkür ediyoruz”

Baraj havzasında zirai üretim fail çiftçilerden Raif Özateş, AA muhabirine, 5 bin dekar ekincilik arazisinde Devegeçidi Barajı’ndan sağladığı suyla iğ ürettiğini belirterek, tahminî 40 yıldır bu üretimi sürdürdüğünü söyledi.

Özateş, zirai üretim sayesinde yüzlerce kişinin de istihdam edildiğini dile getirerek, “Eğer akarsu aktarılmamış olsaydı çokça nazik sıkıntılar yaşayacaktık. Çoğu dikici kuraklıktan dünya kitap elde edemeyecekti. Çokça şükür hasada başladık. Pamukta dekar başına 400-600 kilo yapıt alacağımızı düşünüyoruz. Akarsu aktarılmasaydı çoğu insan ekmeğinden olacaktı. Haddinden Fazla şükür şu an ebat bol. Buna açar olan DSİ ve cemi personele teşekkürname ediyoruz. Çiftçiler olarak ağır aynı kuraklıkla alın karşıyaydık, çokça tedirgindik. Arazimizi sulayabildik, DSİ’ye çok teşekkürname ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Akarsu aktarımı olmasaydı, bütün ürünlerimiz kuruyacaktı”

Mehmet Kahraman bile kısaca 30 yıldır çiftçilik yaptığını, bu yıl arazisinin 1500 dekarında iğ, 300 dekarında ise mısır yetiştirdiğini anlattı.

Alp, “Bu yıl kuraklıktan etraf Devegeçidi Barajı’nda su kalmadı. Dicle Barajı’ndan yapılan akarsu aktarımı yardımıyla ürünümüzü yetiştirdik. Akarsu aktarımı olmasaydı, çiftçiler nazik tıpkısı riskle yüz yüze kalacak, bilcümle ürünlerimiz kuruyacaktı. Esen olsunlar transfer suyla ürünümüzü yetiştirdik. Ürünümüzü topluyoruz. Dekara kısaca 600 kilo cehre elde ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

DSİ 10. Toprak Müdürlüğü Diyarbakır- Batman Sulamaları İşletme ve Hizmet Idarehane Müdürü Dr. Ramazan Sâri, toptan ısınmaya tutkun namına bölgeye bu sene yeteri kadar yağış düşmediğini belirtti.

Yağış azlığından Devegeçidi Baraj Gölü’nde yeterince su depolanamadığı için Dicle Barajı’ndan 20 milyon metreküp akarsu aktardıklarını rapor eden Eğreti, aktardıkları akarsu ile bölgede kısaca 58 bin dönüm arazinin sulanmasını sağladıklarını kaydetti.

Bu çalışmanın önemine belen fail Sâri, şunları söyledi:

“DSİ yerine yapmış olduğumuz bu çalışmanın ülkemize 348 milyon lira dirimsel sağlayacağını aritmetik ediyoruz. Bu çalışmaları yapmasaydık evet bile bunu yapacak imkan ve tesisimiz olmasaydı çiftçilerimizin ektiği ürünler kuruyarak, arazide kalacaktı. Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ 10. Toprak Müdürlüğü namına bu çalışmamız neticesinde bölgedeki çiftçilerimiz şu anda hasat aşamasında. Bu çalışmanın mutluluğu içerisindeyiz. ‘Taşıma suyla değirmen dönmez’ denilir ancak biz transfer suyla 58 bin dekar alana sulama suyu sağladık.”

Share: